Královna shlédla zhruba hodinové defilé více než 1600 vojáků a 300 koní v jasně zeleném kostýmu doplněném tradičním kloboukem. Hlavu britské monarchie doprovázel při jízdě kočárem od Buckinghamského paláce manžel princ Philip, který v pátek oslavil 95. narozeniny a dnes byl oblečen do červené uniformy s masivní kožešinovou čapkou na hlavě. Stejný oděv zvolil rovněž následník trůnu princ Charles a královnin vnuk princ William, kteří přehlídku absolvovali v sedlech koní.

Po slavnostní přehlídce před palácem, které ze účastnili vojáci v reminiscencích historických oděvů včetně brnění, se královská rodina přesunula na balkon paláce. Odtud shlédla vzdušné představení stíhaček a vrtulníků královského letectva, které vypouštěly do vzduchu dým v barvách britské vlajky. Tisíce příznivců panovnické dynastie potěšilo, že jim z balkónu zamával nejmladší v linii následníků trůnu princ George a vůbec poprvé se tam objevila jeho mladší sestra Charlotte. Ta si podle BBC v náruči své matky vévodkyně Kate zakrývala rukama uši, když nad palácem prolétávaly letouny.

Královna dovršila devadesátku 21. dubna, v souladu s tradicí ale narozeniny slaví až v těchto dnech. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození většinou v červnu, kdy je větší šance na hezké počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav. Tuto praxi zavedl již v roce 1748 král Jiří II.

Nedělní oběd závěrem

Součástí oslav bude ještě projížďka flotily historických lodí po Temži.

Oslavy pak v neděli zakončí oběd, který na prostranství naproti Buckinghamskému paláci panovnice uspořádá pro zhruba 10.000 lidí. Jde o připomínku královnina patronátu nad více než 600 charitativními organizacemi. Královskou rodinu budou podle organizátorů zastupovat především princové William a Harry.

Hlavním bodem pátečního prvního dne oslav byla bohoslužba díkůvzdání v londýnské katedrále svatého Pavla, během níž vyjádřil arcibiskup z Canterbury Justin Welby královně vděčnost za desítky let, kterými provedla Brity.