Do dějiště zlomové události druhé světové války dorazil rovněž kanadský premiér Justin Trudeau a britská premiérka Theresa Mayová. Ta ráno s Macronem položila v obci Ver-sur-Mer základní kámen budoucího britského památníku. V první řadě stáli u ceremoniálu britští veteráni z bojů druhé světové války.

Váleční hrdinové na pódiu během oslav 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii
V Portsmouthu se slavilo 75. výročí Dne D. Za účasti světových politiků i Babiše

Americký prezident Donald Trump ve svém projevu prohlásil, že aktéři bitvy o Normandii "získali zpět toto území pro civilizaci". "Ctíme všechny, kteří bojovali právě tady v Normandii. Patříte mezi největší Američany, kteří kdy budou žít. Děkujeme z celých svých srdcí, uvedl Trump. Vzdal hold i spojencům. "Britská ušlechtilost a statečnost se projevila v nejhorších chvílích v Dunkirku a během nacistického bombardování. Fašistická osa se nikdy nemohla vyrovnat síle britské hrdosti," dodal. Poděkoval rovněž Kanaďanům, "bojovným" Polákům, "tvrdým" Norům a "neohroženým" Australanům.  "Náš dluh je věčný," uvedl. 

Se svým projevem vystoupila i premiérka Theresa Mayová, pro kterou to podle britského tisku bylo poslední oficiální mezinárodní vystoupení ve funkci. "V tomto okamžiku cítím pokoru k mužům, kteří patřili k velmi zvláštní generaci," uvedla premiérka Mayová. "Jde o generaci, jejíž neporazitelný duch tvaroval poválečný svět. Nechlubili se, nedělali rozruch, jen sloužili. A právě oni položili své životy, abychom mohli mít lepší život a vybudovali lepší svět. Pokud se o nějakém dnu dá říci, že určil osud generací, které následovaly ve Francii, Británii, v celé Evropě a ve světě, tak to byl 6. červen 1944. Děkuji," dodala Mayová. 

Francouzský prezident Macron Mayové, která již brzy skončí ve své funkci, poděkoval a řekl, že je hrdý na to, že spolupracoval právě s ní. "Vůdčí osobnosti přicházejí a odcházejí, ale jejich úspěchy zůstávají. Sílu našeho přátelství současné události nepřeruší," prohlásil Macron. 

Vylodění v Normandii ve fotografiích:

Hold mladým vojákům

Poté vzdal hold vojákům. Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně neznámou zemi, nikdy nezapomene, řekl v projevu na americkém hřbitově nad pláží Omaha. „Toto je místo, kde mladí muži, z nichž mnozí nikdy předtím nevkročili na francouzskou půdu, za úsvitu přistáli. Pod německou palbou riskovali své životy a bojovali na pláži plné min a překážek," uvedl Macron.

Pláž Omaha byla jednou z vyloďovacích pláží a také dějištěm nejkrvavějších bojů. Na hřbitově nad ní je přes 9000 hrobů s ostatky amerických vojáků. Značí je bílé kříže. Macron připomněl, že americkým vojákům, kteří se na operaci podíleli, bylo většinou jen okolo 20 let.

"Francie nezapomíná," dodal Macron. Poděkování přítomným veteránům pronesl Macron částečně i v angličtině. "Vím, za co jsme vám vděčni, veteráni: za naši svobodu," uvedl šéf Elysejského paláce. Pětici amerických veteránů pak vyznamenal řádem Čestné legie. 

Nezapomněl také na československé vojáky. Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií, i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.

Britská královna Alžběta II. a americký prezident Donald Trump Buckinghamském paláci. Uprostřed první dáma Melania Trumpová
Trump se v Británii dočkal královského přijetí. Jeho návštěvu provázejí protesty

Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.

Uvedení světoví lídři společně s mnoha dalšími státníky včetně českého premiéra Andreje Babiše zahájili oslavy 75. výročí vylodění spojenců už ve středu na mezinárodní akci v anglickém Portsmouthu, který byl hlavním naloďovacím bodem operace Overlord. Jak ve Francii tak v Británii se v těchto dnech koná i mnoho dalších pietních akcí.

Na pietních akcích se podílí i Plzeň

Na jedné z nich se podílí i město Plzeň, které ve spolupráci s francouzskou ambasádou České republiky v pátek v normandské obci Arromanches odhalí pamětní desku věnovanou Československé samostatné obrněné brigádě. Ta byla za druhé světové války součástí britských vojsk a zapojila se do obléhání přístavního města Dunkerk.

"Vyjadřujeme tím velkou úctu československým vojákům, kteří se dobrovolně zapojili do boje proti nacismu. Naplnili tím odkaz masarykovského Československa a přispěli k ukončení nacistické hrůzovlády nad českými zeměmi," uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.

Spojenecká operace Overlord byla největší vyloďovací operací v dějinách vojenství a zlomovou událostí druhé světové války. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 tisíc spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 tisíc vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

Hrobka bývalého španělského diktátora Franciska Franka v památníku v Údolí padlých u Madridu
Exhumace diktátora Franka se odkládá. Soud přemístění ostatků zastavil