Na Kiritimati žije asi 5000 lidí a je prvním obydleným ostrovem, jenž pravidelně vstupuje jako první do nového roku, napsal server The Canberra Times, podle něhož tamní úřady letos žádné velké oslavy nepřichystaly. Stanice Deutsche Welle (DW) poznamenala, že tamní obyvatelé obvykle slaví změnu roku pečeným prasetem a dalšími tradičními pokrmy, které zapíjejí kokosovou šťávou.

Jiné části Pacifiku se chystají uvítat rok 2024 mimo jiné ohňostroji.

Jak budou letos probíhat oslavy nového roku v Česku, si přečtěte v tomto článku:

Novoroční ohňostroje některá města zrušila kvůli tragické střelbě na fakultě v Praze i kvůli ohleduplnosti ke zvířatům.
Ohňostroje v ČR: Většina měst ministra Rakušana neposlechne, důvody se různí

Jako jedno z prvních velkých měst světa vstoupil do nového roku novozélandský Auckland, kde se datum změnilo ve 12:00 SEČ a tamní věž Sky Tower rozzářil ohňostroj.

Pozornost se poté stočila na australské Sydney, které vítalo nový rok dvě hodiny po Novém Zélandu slavnostmi ve svém ikonickém přístavu. Panorama města u mostu Harbour Bridge a budovy opery rozzářil netrpělivě očekávaný ohňostroj, který sledovali nadšení přihlížející. Podle stanice BBC se tam davy shromažďovaly už od rána v naději, že najdou dobré místo ke shlédnutí show, jejíž plánování zabralo 15 měsíců a trvala nakonec celých 12 minut

V australském Sydney už začaly první oslavy příchodu nového roku 2024.V australském Sydney už začaly první oslavy příchodu nového roku 2024.Zdroj: ČTK

Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od takzvané datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Jako jedna z posledních vstoupí do nového roku Americká Samoa, která tak učiní v pondělí v době, kdy bude v Česku už poledne. Americká Samoa se přitom nachází jen asi 200 kilometrů východně od Samoy, která nový rok slaví jako jedna z prvních.

Podívejte se na letošní oslavy příchodu nového roku v australském Sydney:

Zdroj: Youtube

Na oslavy a vítání nového roku ovšem vrhají stín války mezi Ruskem a Ukrajinou i Izraelem a radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy, které zvýšily napětí v různých částech světa, poznamenala agentura AP.

Francie nasadí v době silvestrovských oslav na celém svém území přes 90 tisíc policistů a vojáků. Ministr vnitra Gérald Darmanin opatření zdůvodnil vysokou hrozbou teroristických útoků, částečně způsobenou situací v Izraeli a v Palestině. Ta vyvolala po celém světě řadu protestů. Bezpečnostní opatření zvýší také úřady v americkém New Yorku, kde se kvůli válce Izraele a Hamásu konají demonstrace pravidelně. V Pákistánu vláda zakázala všechny silvestrovské oslavy v solidaritě s Palestinci, upozornila AP.

V Praze už jsou první pokuty za pyrotechniku  

Policisté v Praze s nástupem silvestrovské noci uložili zatím několik pokut za použití zábavní pyrotechniky v centru města. Policie to oznámila na sociální síti X a dodala, že porušení zákazu bude dál postihovat. V Letňanech hořel kontejner možná zapálený petardou, vyplývá ze sdělení hasičů na stejné sociální síti. Podle zpravodajů ČTK se lidé k oslavám příchodu nového roku začínají scházet na Václavském náměstí.

Silvestrovské oslavy, 31. prosince 2023, Praha.Silvestrovské oslavy, 31. prosince 2023, Praha.Zdroj: ČTK

„Policisté s příchodem silvestrovské noci již řešili několik přestupků kvůli použití pyrotechniky v centru města. Všem přestupcům uložili pokuty a nadále budou další takové jednání aktivně řešit,“ napsala policie krátce po 18:30. Zároveň poděkovala lidem, kteří zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v historické části města, parcích, na náplavkách, kolem nemocnic, domovů seniorů a zařízení pečujících o zvířata dodržují.

Za porušení zákazu hrozí pokuta až 10 tisíc korun nebo ve správním řízení až 100 tisíc korun. Při loňských silvestrovských oslavách někteří lidé o pravidlech pro pyrotechniku ještě nevěděli a policie porušení zákazu někdy řešila jen domluvou.

„Volající uvedla, že dva kluci do kontejneru hodili petardu… právě teď v Letňanech hasíme kontejner,“ napsali hasiči na síti X kolem 18:15. Právě požáry kontejnerů, odpadkových košů nebo stromů a keřů jsou obvykle nejčastějšími případy silvestrovských zásahů pražských hasičů.

Policisté na Václavském náměstí, silvestrovské oslavy, 31. prosince 2023, Praha.Policisté na Václavském náměstí, silvestrovské oslavy, 31. prosince 2023, Praha.Zdroj: ČTK

Pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová odpoledne uvedla, že na bezpečnostních opatřeních ve městě se podílí několik stovek policistů, obdobné množství jako v jiných letech. Letos se v ulicích vzhledem k nedávnému útoku střelce v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy budou pohybovat i policisté s dlouhými zbraněmi.

Pro dopravu se ve večerních hodinách uzavře Václavské náměstí, policie provoz částečně omezí u Staroměstského náměstí a na Smetanově nábřeží, oznámila na síti X. „Z důvodu dopravních omezení bychom chtěli požádat občany, aby pro přesun do centra města použili výhradně městskou hromadnou dopravu! Provoz metra je v dnešní noc prodloužen až do 02:30,“ dodala.

Silvestr na Ukrajině

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu informovala o rušení oslav v některých ruských městech na Dálném východě, které tak činí kvůli obětem v Belgorodu, jenž se stal v sobotu podle ruských vyjádření terčem jednoho z dosud největších ostřelování z ukrajinské strany, při kterém zahynuly více než dvě desítky lidí.

Připomeňte si, jak se ve světě slavil příchod roku 2023:

Ukrajina, která se už téměř dva roky brání ruské vojenské agresi, čelí ruským vzdušným úderům prakticky denně a mluvčí jejího letectva Jurij Ihnat dnes podle serveru Ukrajinska pravda vyzval obyvatele, aby zapomněli na zábavní ohňostroje a uposlechli sirény varující před nálety a vyhledali v takových případech bezpečí v krytech.