„Všechny strany by měly respektovat své závazky v rámci mezinárodních humanitárních zákonů, zejména pak základní pravidla dostatečného průzkumu, přiměřenosti a zajištění patřičných bezpečnostních opatření v souvislosti s plánováním útoku,“ uvedl Guterres v prohlášení. Zdůraznil, že vojenské operace by se měly v maximální míře vyhnout civilnímu obyvatelstvu i objektům.

Generální tajemník vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým a útok, během kterého byly zabity či zraněny převážně děti ve věku 11 až 13 let, tvrdě odsoudil.

Útok se udál na severu země v provincii Sa‘ada, konkrétně při projíždění autobusu tržní oblastí Dahján. Úmrtí 50 osob, z většiny dětí, potvrdilo tamní ministerstvo zdravotnictví (a také TV Al-Masíráh), které mimochodem řídí zástupci povstaleckého hnutí. Podle mezinárodní organizace Červený kříž, jež potvrzuje "pouze" 29 mrtvých, byly navíc oběti z velké většiny mladší patnácti let.

Dalších 77 lidí bylo s různými zraněními údajně převezeno do nemocnice. Koalice, kterou tvoří Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty a která ve sporu s povstalci, kteří se nazývají Húsíové, stojí za jemenskou vládou, prohlásila, že akce byla ještě před svým začátkem schválena jako legální.

„Vzdušný útok byl v souladu s humanitárními i mezinárodními zákony," uvedl včera mluvčí Koalice, kterým je plukovník Turki al-Marki. Podle něj spojenci pouze odpovídali na předchozí balistické útoky rebelů, kteří měli za cíl civilisty v saúdském městě Džizánu.

Mluvčí také dodal, že koalice sama na civilisty nikdy úmyslně neútočí. Nespecifikovaná organizace, která se zabývá lidskými právy, ji podle BBC nicméně v posledních třech letech několikrát nařkla z bombových útoků na různá obchodní centra, školy nebo nemocnice.

Červený kříž hodlá ještě dnes jemenským zdravotníkům dodat co největší množství pomoci, především tedy ve formě medikamentů. Do některých nemocnic se rozjeli také samotní pracovníci organizace. Další informace poskytnuty nebyly.

V jemenském konfliktu proti sobě stojí na jedné straně šíitští povstalci, které podporuje Írán, a vláda prezidenta Abdar Mansúra Hádího na straně druhé. Tu podporuje mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií. Konflikt v Jemenu trvá již od roku 2014, kdy šíitští povstalci dobyli metropoli San'á.

Zemi navíc v současné době sužuje jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě. Podle OSN potřebuje určitou formu pomoci více než 22 milionů z 27 milionů Jemenců, z nichž mnozí se potýkají s podvýživou, dále také s cholerou a dalšími nemocemi.

Vyslanec OSN v Jemenu, tedy bývalý britský diplomat Martin Griffiths, plánuje v září v Ženevě uspořádat schůzku, na kterou pozve zástupce obou znepřátelených stran. „Čím déle bude válka trvat, tím bude komplikovanější. Přitáhne vyšší mezinárodní zájem a bude těžší ji vyřešit, a to ještě více, než je to složité teď," prohlásil pro britskou BBC.