Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi po hlasování označil globální pakt o uprchlících za historický. "Je to největší snaha o široké sdílení odpovědnosti za běžence, které jsem za 34 let práce s uprchlíky svědkem," uvedl Grandi.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Petříček: Česko se bude v OSN při hlasování o migraci řídit stanoviskem vlády

Pakt byl odsouhlasen jako součást výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Staví na dosavadním mezinárodním právním rámci týkajícím se běženců, mimo jiné na Úmluvě o právním postavení uprchlíků z roku 1951, a také na úmluvách o lidských právech a humanitárním právu.

Při prvním projednávání v listopadu byly podle Reuters proti paktu pouze Spojené státy, které uvedly, že části dokumentu jsou v rozporu se zájmy Washingtonu. Při pondělním hlasování získaly Spojené státy podporu Maďarska. Pro pakt zvedlo ruku 181 zemí, Dominikánská republika, Eritrea a Libye se zdržely.

Další hlasování

Ve středu čeká Valné shromáždění hlasování o globálním paktu o migraci, který je odlišným dokumentem. Pakt o migraci přijaly země OSN na konferenci v Marrákeši. Řada států včetně Česka materiál odmítá, k odpůrcům patří také Spojené státy, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Bulharsko a Rakousko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček po pondělním jednání vlády sdělil, že Česko bude hlasovat proti.

Belgický premiér Charles Michel
Premiér Belgie se obul do zemí V4 kvůli migraci. Neměly by být v Schengenu, řekl

Babiš v pondělním rozhovoru s deníkem Právo prohlásil, že nechce, aby se Česko k paktu o migraci i k paktu o uprchlících zavazovalo. Otázku migrace i přijímání běženců premiér považuje za výsostné právo země. Fakt, že Česko nakonec hlasovalo jinak, než Babiš chtěl, si povšimly zahraniční média. Německá agentura DPA napsala, že podle informací z diplomatických kruhů koaliční sociální demokracie na poslední chvíli dokázala změnit názor populistického premiéra.

Příznivci globálního paktu o migraci si od něj slibují spolupráci v řešení problémů migrace či lepší boj proti pašerákům lidí. Podle kritiků ale text představuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž podporuje nekontrolovanou migraci. Jeho odpůrcům vadí i to, že stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací.

Belgický premiér Charles Michel
Migrační pakt OSN rozložil belgickou vládu. Odchází největší koaliční strana