Plán ve třech fázích předpokládá vyjednání trvalého ukončení bojů, propuštění zbývajících izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně a poválečnou obnovu Pásma Gazy.

Schválená rezoluce RB OSN naléhavě vyzývá obě strany konfliktu, aby podmínky plánu "neprodleně a bezpodmínečně naplnily". Zda Izrael a Hamás na dohodu přistoupí, zůstává otázkou, uvádí AP. Silná podpora rezoluce v RB OSN ale podle agentury zvyšuje tlak na obě strany, aby návrh schválily.

Luboš Palata
OSN je dodnes to nejlepší, na co spojené národy světa mají

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už dříve prohlásil, že Biden představil pouze část návrhu, a trval na tom, že jakékoliv jednání o trvalém příměří nemá smysl, dokud nebude vojensky zničen Hamás. Radikální hnutí dnes uvedlo, že spolu s Palestinským islámským džihádem trvá na svých podmínkách ohledně přijetí návrhu. Součástí těchto podmínek je ukončení války a úplné stažení Izraele z Pásma Gazy.

Válku v Pásmu Gazy vyprovokoval teroristický útok Hamásu a dalších radikálních skupin ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci pozabíjeli téměř 1 200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izrael v reakci na to zahájil masivní ofenzivu, při které podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy pod kontrolou hnutí Hamás přišlo o život nejméně 37 124 Palestinců.