"Je to již sedm desetiletí od doby, kdy svět viděl jejich ničivou sílu a od té doby proběhlo mnoho výzev k zákazu jaderných bomb," řekl pro the Guardian Elayne Whyte Gómez, prezident konference OSN. "Toto je velmi jasné prohlášení, že mezinárodní společenství chce přejít k zcela odlišnému bezpečnostnímu přístupu, který neobsahuje tento typ zbraní."

Smlouva byla dnes po mnoha měsících rozhovorů schválena na půdě Organizace spojených národů. Proti hlasovalo pouze Nizozemsko. Zároveň všechny země, které vlastní jaderné zbraně, případně podléhají jejich ochraně nebo mají zbraně jiných zemí na svém území, bojkotovaly jednání. Jedním z nejhlasitějších kritiků jsou Spojené státy, které poukazují na eskalaci severokorejského programu jaderných a balistických raket s tím, že by si státy měli zachovat jadernou schopnost. Také Spojené království se nezúčastnilo rozhovorů navzdory vládním požadavkům na podporu mnohostranného odzbrojení.

Desetistránková smlouva o zákazu jaderných zbraní bude otevřena pro podpisy jakéhokoli členského státu OSN dne 20. září na výročním valném shromáždění. I když se neočekává, že se zaregistrují země, které jaderné zbraně vlastní, příznivci zákazu se domnívají, že se jedná o důležitý krok směrem k bezjadernému světu, kdy budou jaderné zbraně zakázány podle mezinárodního práva.

Předchozí smlouvy OSN byly platné i v případě, že je klíčové země nepodepsaly. "Například Spojené státy nepodepsaly smlouvu o minách, ale pozměnily svou politiku tak, aby smlouvě vyhověly. Tyto smlouvy nutí země změnit své chování. Nestane se tak hned, ale ve výsledku je ovlivní, "uvedla Beatrice Fihnová na mezinárodní kampani o zrušení jaderných zbraní v Ženevě."Viděli jsme to i v jiných případech, že první je na místě zákaz a pak eliminace. Toto je první krok k eliminaci,“dodala.