Podle mínění odborníků OSN nyní hrozí 40 procentům hlavních měst a dalších oblastí v zemi, že je ovládne Taliban. Toto hnutí tradičně na jaře, když roztaje sníh, zahajuje ofenzivu proti vládním silám, která trvá do nástupu drsné afghánské zimy.

Při oznámení letošního zahájení bojové sezóny ale Taliban připojil ještě doušku, podle níž bude usilovat o „úplné osvobození milované vlasti". V prohlášení, které zveřejnil ve středu, Taliban vyzval západní země, aby „okamžitě stáhly všechny své zbylé vojáky a ukončily tak nelegální okupaci země a vměšování se do afghánských záležitostí".

Okrsky pod kontrolou Talibanu

Taliban už nyní plně kontroluje čtyři z 373 afghánských okrsků včetně Hílmandu. V posledních letech se útoky ozbrojenců čím dál tím víc šířily z tradičních bašt Talibanu – provincií Hílmand a Kandahár – na sever země, a také do hlavního města Kábulu.

Afghánským bezpečnostním silám chybí odpovídající podpora letectva i zdravotnické zázemí. Nemají ani výkonné zbraně a prostředky pro sledování terénu, které běžně používaly západní a americké síly. Už v loňském roce afghánské vládní ozbrojené síly v bojích proti Talibanu utrpěly těžké ztráty; podle oficiálních údajů bylo zabito 4634 jejich mužů, tedy zhruba 90 týdně.

Většina západních vojáků se z Afghánistánu stáhla ke konci loňského roku. Spojené státy hodlaly letos snížit počet zbylých 9800 vojáků na polovinu, nakonec ale souhlasily, že zachovají nynější počet ještě během letoška. Je to ovšem jen zlomek z více než 100.000 mužů, které Spojené státy v Afghánistánu měly během vrcholu mise v roce 2011.