Poukázal přitom na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové, které údajně podle videí zveřejněných na sociálních sítích o víkendu spáchala Turecku blízká syrská islamistická ozbrojená skupina Ahrár aš-Šarkíja. Colville doplnil, že jeho úřad se snaží získat záznam incidentu a vyzval Ankaru, aby událost vyšetřila.

"Turecko by mohlo být shledáno jako stát odpovědný za porušování práv ze strany spřízněných skupin, a to dokud tyto skupiny či jejich operace Turecko kontroluje," uvedl Colville. "Vyzýváme turecké úřady, aby okamžitě zahájily nestranné, transparentní a nezávislé vyšetřování," doplnil.

Brutální vražda političky otřásla světem

Kurdská politička Hevrin Chalaf byla obzvlášť krutým způsobem zavražděna spojenci turecké ofenzívy v severo-západní Syrii, při turecké hranici. Video s touto krutou vraždou zaplnilo sociální sítě a zvedlo vlnu nevole na celém světě.

K situaci se vyjídřili i čeští politici, například Miroslav Kalousek, nebo Tomio Okamura. "Turecký vládní tisk se raduje, že Hevrin Chalafová byla “neutralizována”. Byla zneuctěna a bestiálně umučena. Nesmíme mlčet a nic nedělat," uvedl na twitteru Kalousek. 

Turecko zahájilo před týdnem na severovýchodě Sýrie ofenzivu poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Západ postup Turecka odsoudil. Spojené státy zavedly proti Turecku sankce, zatímco státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní do Turecka.