Předchozí
1 z 4
Další

Nečekaná megastar Ursula von der Leyenová

Tisková konference po zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a premiér Petr Fiala.Tisková konference po zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a premiér Petr FialaZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Pětašedesátiletá předsedkyně Evropské komise je nepochybně největší postavou evropské politiky posledních pěti let. A vše ukazuje na to, že Ursula von der Leyenová nebude mít ani po volbách do Evropského parlamentu žádného výraznějšího protikandidáta a svůj post poměrně lehce obhájí.

Luboš Palata

Přitom, když před pěti lety o německé političce a její „evropské vládě“ hlasoval Evropský parlament, prošla těsnou většinou několika hlasů. Po pěti letech je ale všechno jinak a pokud chce někdo „telefonní číslo“ na hlavu Evropské unie, pak je to nezpochybnitelně právě na ni.

Krizová manažerka

Evropská komise se pod jejím vedením může pochlubit několika zásadními úspěchy. Prvním je prosazení Zelené dohody, která dělá z Unie lídra v boji proti změně klimatu.

Druhým byla úspěšná a blesková koordinace ve snaze o omezení dopadů covidu. Společný nákup vakcín, zajištění evropských covid pasů, omezování zavírání hranic a fungující léčba covidu, díky tomu všemu vyšla Evropská unie z epidemie jako jedna z částí světa, které ji v mezích možností zvládly. Obří balík Plánu obnovy pak restartoval evropskou ekonomiku.

Evropská komise v září schválila revidovaný český Národní plán obnovy:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Evropská komise schválila Česku plán obnovy. Přinese navíc přes dvě miliardy eur

Dnes by mohlo být v Evropě ještě mnohem lépe než je, ale současně s ukončením covidu zasáhla Evropskou unii ruská agrese proti Ukrajině. I díky Leyenové a její komisi zvládla Unie společně největší utečeneckou vlnu od druhé světové války, pomohla Ukrajině ustát první dva roky války a vybojovat zpět část Ruskem okupovaných území. A ustála i situaci, kdy některé státy, včetně Česka, byly závislé na dovozu ruského plynu. Evropa ani nezmrzla, její ekonomika se nezastavila a ani nešla s prosíkem za Putinem. Právě naopak, pevně se staví proti Rusku.

Na špici politiky se sedmi dětmi

Leyenová, pocházející z diplomatické rodiny s částí příbuzenstva v USA, by ale byla obdivuhodnou ženou i bez jakékoli funkce. Vystudovala špičkové evropské školy, plynule přechází mezi němčinou, francouzštinou a angličtinou. A svému manželovi, uznávanému lékaři ze šlechtické rodiny, porodila sedm dětí. 

Ursula von der Leyenová letos kritizovala utužování čínské diktatury:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022
Varování Pekingu: Podpora Ruska ovlivní vztahy s EU, vzkázala von der Leyenová

Když se po víc než deseti letech rození a mateřství vrhla do politiky, dotáhla to na nejdéle sloužící ministryni spolkové vlády, poslední čtyři roky v čele ministerstva obrany. Uvažovalo se o ní jako o nástupkyni Angely Merkelové, jako o šéfce NATO, ale nakonec byla, tak trochu z personální nouze, vybrána za šéfku Evropské komise. 

I v pětašedesáti letech šarmantní elegantní dáma dokázala dát Evropské unii novou dynamiku a zvládnout velmi těžké úkoly, které před ni a celý kontinent vývoj světa postavil. Zatímco na Angelu Merkelovou svět už téměř zapomněl, Leyenová září v plné sály. Jako megastar Evropy.

Donald, pořád ten Donald. Donald Trump

Americký exprezident Donald Trump.Americký exprezident Donald TrumpZdroj: Profimedia

Necelý rok před americkými prezidentskými volbami se nemluví ve Spojených státech i ve světě kolem nich o nikom jiném více než o něm. Donald Trump dokázal neuvěřitelné. Po ostudné porážce po svém prvním čtyřletém období v čele USA (obhajující prezidenti volby ve Spojených státech totiž zpravidla vyhrávají), po zpochybnění výsledku voleb, násilném útoku svých příznivců na americký Kongres, nedůstojném odchodu z úřadu, po tom všem má za sebou stále drtivou většinu desítek miliónů republikánských voličů. A podle většiny průzkumů se na Joea Bidena dotáhl a přinejmenším s ním v průzkumech drží krok.

Luboš Palata

Ve svých 77 letech hýří energií, plní stadióny, vybral obrovskou sumu na svoji kampaň. Své odpůrce, včetně prezidenta Bidena, doslova polévá kýbly těch nejhorších nadávek, naposledy jim k Vánocům popřál: „Ať shnijí v pekle.“

Současně za sebou Trump táhne dlouhý seznam soudních procesů v různých stupních projednávání. V nich mu hrozí nejen ztráta velké části miliardového majetku, ale čelí obžalobám za pokus o manipulaci s výsledky voleb, kdy osobně tlačil na neuznání či zfalšování sčítání hlasů. A vyšetřování, zřejmě nejzávažnější, běží i v případě útoku davu jeho příznivců na Kongres, kde se zkoumá, jak moc k němu podněcoval a zda za něj nese odpovědnost.

Donald Trump v březnu využil první mítink své prezidentské kampaně k tvrdé kritice státních zástupců, kteří ho vyšetřují:

Bývalý prezident Donald Trump hovoří na předvolebním shromáždění na letišti Waco Regional Airport, 25. března 2023
Hon na čarodějnice. Trump zahájil prezidentskou kampaň kritikou a konspiracemi

Nic z toho ale jeho až zfanatizované podporovatele z řad republikánských voličů nezajímá. Velká část ničemu z toho nevěří a pokládá to, jako Trump, jen za zneužití soudní moci k exprezidentově likvidaci. V republikánských primárkách, jejichž předvolební debaty Trump zcela ignoruje, nemá podle průzkumů žádného většího soupeře. S podporou více než šedesáti procent voličů má dnes náskok padesáti procent před všemi svými protivníky. Jak se Trump pohrdavě vyjádřil, ti už jen bojují o to, koho z nich by si mohl vybrat na funkci viceprezidenta.

Oproti svému demokratickému soupeři Bidenovi, který ve svých jedenaosmdesáti letech trpí mnoha obtížemi svého věku, se Trump i se svým příčeskem jeví jako o generaci mladší energický politik, byť i on má výpadky a intelektuálně vždy byl a stále je o několik lig níže než Biden. 

Zdroj: Youtube

Bidenovi ale nepřeje ani ekonomický cyklus, po růstu 2,4 % letos má příští rok růst ekonomika USA jen o procento a vzpamatovat se má až v roce 2025. To už bude pro Bidena pozdě.

Zastaví Trumpa soudy?

USA se tak už pomalu připravují na Trumpův návrat, jako se připravuje loď mířící neodvratně na mělčinu, pokud rovnou ne na útes. Zákonodárci například přijali zákon, který zakazuje Trumpovi vystoupit ze Severoatlantické aliance. Evropa už řeší, jak pomoci Ukrajině i ve chvíli, kdy by Trump pomoc USA Kyjevu ukončil…

Nejvyšší soud státu Colorado Donalda Trumpa diskvalifikoval z hlasování v prezidentských primárkách v tomto státě:

Donald Trump
Trump není způsobilý ucházet se o Bílý dům, rozhodl nejvyšší soud Colorada

Stále se ale může stát, že strmě stoupající hvězda Donalda Trumpa náhle zhasne. Zastavit ho může rozhodnutí amerických soudů. Ve státě Colorado už mu soud zakázal kandidovat v republikánských primárkách kvůli jeho „pokusu o převrat“, jak kvalifikoval jeho snahu ovlivnit výsledek předchozích voleb.

V Michiganu však podobný soud rozhodl opačně. Chleba se tak bude lámat u Nejvyššího soudu USA. Navíc, jak už bylo řečeno, je to jen jeden z mnoha soudních procesů. Zřejmě USA i svět čeká další pořádně nabitý rok s Trumpem. A dost možná zdaleka ne poslední.

Svět ovládla růžová. Barbie válcovala kina i svět módy

Den v růžovém ráji (Margot Robbie)Den v růžovém ráji (Margot Robbie)Zdroj: se svolením Vertical Ent

Poprvé se v hračkářstvích objevila už více než před 60 lety, přesto je tato hračka dodnes součástí mnoha dívčích pokojíčků. Loni se panenka Barbie dočkala dalšího milníku své existence - vznikl o ní stejnojmenný celovečerní hraný film, který z ní udělal popkulturní ikonu roku 2023.

Eliška Gáfriková

Do kin v létě vtrhl jako lavina. Diváci se na kritiky skvěle hodnocené výkony Margot Robbie v úloze „typické“ Barbie a Ryana Goslinga v roli Kena hrnuli oblečeni do růžové barvy a celosvětově snímek vydělal skoro 1,4 miliardy dolarů. „V USA se zařadil mezi top 10 nejvýdělečnějších filmů historie,“ psala na podzim stanice CBS.

Film Barbie krátce po premiéře doslova proměnil módní trendy:

Panenka Barbie od společnosti Mattel uvedená speciálně u příležitosti premiéry filmu Barbie. Panenka má podobu hlavní představitelky Barbie, Margot Robbie
Svět zaplavila růžová. Film o Barbie způsobil módní šílenství, určuje trendy

A jak píše CNN, prodeje panenky po uvedení snímků stouply v USA o čtvrtinu. Snímek o Barbie měl ale ještě daleko větší přesah. Spustil módní trend Barbiecore, který by se mohl přenést i do letošní plesové sezony. „Tento módní trend, který bylo možné vidět na celebritách jako Lizzo a Florence Pughová, a stejně tak na módních přehlídkách značek jako Valentino, je poctou stylové panence, jejíž identita je nepopiratelně ženská a velmi, velmi růžová. Celosvětově vzrostlo internetové hledání růžového oblečení o 416 procent,“ objasnil magazín Time.

Barbie šílenství navíc jen tak brzy neskončí. Podle predikcí uznávaného magazínu Variety získá film nominace na Oscara hned v několika kategoriích, včetně nejlepšího filmu a nejlepší herečky - přičemž Margot Robbie už beztak Barbie potvrdila v pozici skutečné hollywoodské hvězdy.

Zdroj: Youtube

A to vše se děje navzdory tomu, že feministicky laděný snímek byl k panence, dlouhodobě kritizované pro vytváření nerealistických ideálů krásy, spíše kritický (byť se na míře této kritiky filmoví recenzenti neshodují). Stálice Barbie se každopádně loni skutečně velkolepě připomněla světu a naše modrá planeta se díky snímku o ní stala načas růžovou. 

Z Twitteru udělal X. Elon Musk řadu uživatelů sítě naštval

Elon Musk.Elon MuskZdroj: ČTK/ABACA/AA/ABACA

Magazín Time každoročně zveřejňuje seznam 100 nejvlivnějších lidí planety. Když se v žebříčku pro rok 2023 objevilo i jméno podnikatele, vynálezce a jednoho z nejbohatších lidí světa Elona Muska, nebylo to pro nikoho překvapením. S Muskem se ovšem za uplynulých dvanáct měsíců pojilo více kontroverzí než pochval. 

Eliška Gáfriková

Pozdvižené obočí vyvolalo, když Musk ještě na podzim 2022 odkoupil sociální síť Twitter, kterou letos přejmenoval na X. A právě jeho loňské počínání v této oblasti z něj udělalo nanejvýš kontroverzní postavu.

Redaktoři magazínu Time jeho konání v roce 2023 v daném žebříčku dokonce označili za opak pokroku, který Musk vždy chtěl představovat. „Proslavil se svou bezhraniční představivostí, stal se průkopníkem revoluce elektrických vozidel, změnil způsob, jakým uvažujeme o energii. Nečekala jsem jeho proměnu na nejbohatšího online trolla na světě, jímž se stal po koupi Twitteru. Díky jeho nevyzpytatelné vládě se Twitter stal prostředkem neustálého záchvatu hněvu,“ napsala autorka Muskova profilu v seznamu. 

Elon Musk dokončil akvizici Twitteru v hodnotě 44 miliard dolarů a od prvního okamžiku ve společnosti začal dělat velké změny:

Elon Musk.
Musk převzal Twitter: Propouštění a dvanáctihodinové směny sedm dní v týdnu

I podle listu The Guardian proměnil Musk X k horšímu. „Muskův Twitter se stal stínem svého dřívějšího já. Pro novináře - i běžné lidi - je jako místo k nacházení, diskusi a sdílení zpráv méně užitečný. Hlavně kvůli nárůstu nenávistného obsahu, který prokázalo více studií,“ řekl výzkumník Nic Newman z Reuters Institute for the Study Journalism.

Jak připomíná list Variety, Musk navíc z oblíbené sítě propustil většinu původních zaměstnanců a „vyplašil“ velké inzerenty. Kontroverze vyvolalo rovněž Muskovo počínání a slova o satelitech Starlink a jejich použití v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Muskova biografie totiž naznačila, že Musk odmítl nechat Ukrajince využít satelity pro útok na ruské námořnictvo v Černém moři, připomíná magazín Forbes.

Zdroj: Youtube

Musk má ale za rok 2023 na kontě nejen průšvihy. Například jím založenému výrobci raket SpaceX se dařilo, spolupráce společnosti s NASA zatím úspěšně pokračuje. V současnosti má hodnotu 140 miliard dolarů.