Izrael jeho východní, arabskou část obsadil v roce 1967 a v rozporu s mezinárodním právem ji připojil ke zbytku města. Dnes je chápe jako svou nedělitelnou metropoli, přičemž podle OSN má mít Jeruzalém status corpus separatum – mezinárodního města. Palestinci chápou východní část jako okupované území a počítají s ní jako s hlavním městem svého budoucího státu. V tomto smyslu se na legislativu kolem Jeruzaléma dívá také Evropská unie.

Titul Evropské hlavní město kultury uděluje Evropská komise a signatáři dopisu ji upozorňují, že má také odpovědnost za programy s titulem spojovanými. Dopis je proto adresován unijnímu komisaři pro vzdělávání a kulturu Tiboru Navracsicsovi a kopie pak byla zaslána předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi nebo předsedovi Evropské rady Donaldovi Tuskovi.

Apolitická akce

V rámci Plzně se budou Dny Jeruzaléma konat 18. a 19. června a jejich ozvěny budou od 20. do 22. června v Praze. Má jít o četné kulturní programy zahrnující tanec, hudbu, vizuální projekty, film či kulinářské umění.

Na kontroverzi této akce upozornily už před několika týdny české osobnosti. Několik se jich obrátilo na organizátory Plzně 2015 se žádostí, aby vzhledem k problematičnosti statusu Jeruzaléma od konání upustili. Pořadatelé ale ve své odpovědi akci označili za naprosto apolitickou, takže se bude konat podle plánu. Mezi českými stěžovateli byli bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, pražský zastupitel (SZ) Matěj Stropnický, Ivan Bartoš z Pirátské strany či novinář Petr Uhl. Česká veřejnost je podle nich „mylně informována a účelově zapojována do velmi kontroverzní politické hry".

Také v dopise světových osobností se píše, že se „festival pomocí zdánlivě apolitické dramaturgie zapojuje do jasně politické strategie státu Izrael, jejímž cílem je legitimizace anexe Jeruzaléma". Mezi signatáři jsou kromě Chomského, Waterse a Wrightové například izraelský spisovatel Miko Peled, britský režisér Ken Loach, izraelský historik Ilan Pappé nebo americký držitel Pulitzerovy ceny Chris Hedges.