"Útoky střelnou zbraní jsou v České republice výjimečné, i když na evropské poměry zbraně má kvůli velké oblibě myslivosti relativně hodně lidí," napsala BBC. Připomněla, že ještě více, osm obětí, si vyžádala střelba v Uherském Brodě v roce 2015, kde také pachatel spáchal sebevraždu.

BBC rovněž upozornila, že Soudní dvůr Evropské unie minulý týden zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Předpisy zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských států i poslanců. Česko ale mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní a ke zvýšení bezpečnosti nepřispěje.

Také agentura Reuters uvedla, že útoky střelnou zbraní jsou v Česku poměrně vzácné.

Bezpečná země

"Česko platí za bezpečnou zemi, nikdy se nestalo terčem teroristického útoku," napsal na svých internetových stránkách mnichovský deník Süddeutsche Zeitung. "Také činy, jež mají na svědomí lidé jednající v amoku, se v této zemi téměř nestávají," dodává. Internetový portál rakouského deníku Die Presse rovněž Českou republiku označuje za "všeobecně bezpečnou zemi", kterou dnešní útok otřásl. Rakouský bulvární list Kronen Zeitung píše o "krveprolití v nemocnici".

Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o "masakru" a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům. Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se ocitla také na titulních stránkách amerických či kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.