Zemětřesení, které zasáhlo především část u severního pobřeží ostrova, mělo podle geologů ohnisko asi deset kilometrů pod zemským povrchem. Stalo se tak pouze týden poté, co stejné místo zasáhl jiný otřes, který tehdy zabil šestnáct jedinců.

Indonésii zasáhlo zemětřesení
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, zemřelo přes deset lidí

Odpovědné úřady vyzvaly turisty i obyvatele, aby se vyhnuli blízkosti mořského břehu. „Prosím, jděte na místo, kde je vyšší terén, zůstaňte v klidu a nepanikařte,“ poradila v místní televizi Dwikorita Karnawati, šéfka ostrovní meteorologické agentury.

Kvůli otřesům byly evakuovány oblasti poblíž vulkánu na severu ostrova. Jejich sílu údajně pocítili také obyvatelé Bali, kteří začali v panice vybíhat z budov. „Všichni hosté v hotelu utíkali ven, tak jsem se přidala. Ulice byly zaplněny lidmi,“ popsala například agentuře Reuters turistka z Austrálie Michelle Lindsayová. Zraněné údajně lékaři ošetřovali rovnou na ulicích.

V oblasti panoval také strach z ničivé vlny tsunami, která ostrov po otřesech mohla zasáhnout, po několika hodinách však bylo upozornění ke zvýšené pozornosti staženo. To, že by se lidé měli vyhýbat plážím, nicméně stále platí. Několik míst postihl hromadný výpadek elektřiny. Letiště na obou ostrovech fungují normálně, zaznamenaly totiž pouze nepatrné škody.

Lombok se od Bali nachází zhruba 40 kilometrů východně, přičemž je vyhledávaný především pro své pláže a turistické stezky. Právě kvůli zemětřesení minulý týden bylo u vrcholku jedné z hor uvězněno téměř 500 lidí. Úřady později úspěšně provedly masivní záchrannou akci.

Čeští vojáci v Afghánistánu.
Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu