Pětihvězdičkové hotely, jedny z nejlepších golfových hřišť v Asii, kasina, zábavný park či rozlehlé písčité pláže. Takový obrázek singapurského ostrova znají lidé dnes.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a americký prezident Donald Trump.
Je rozhodnuto. Schůzku Trumpa s Kim Čong-unem bude hostit hotel Capella

Sentosa  v překladu znamená „mír a klid“. Místo summitu, který má vyřešit napjaté vztahy mezi USA a KLDR a klíčové otázky jaderného odzbrojení Severní Koreje, tak nemohlo být příhodnější. „Děkujeme našim skvělým singapurským hostitelům za jejich pohostinnost,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Ostrov ovšem obestírá temná minulost. Ještě před britskou nadvládou v 19. století byl nazýván „ostrovem smrti“. A to kvůli jeho oblibě piráty. Ani v dalších letech však svůj stín nepřekročil. Naopak, dostál svému jménu. Poté, co se zde za druhé světové války v roce 1942 vzdali spojenci, sloužil ostrov jako japonský válečný tábor pro zajaté britské a australské vojáky.

Japonci následně ostrov přejmenovali na Syonan, tedy Světlo jihu. A ani tehdy masakry neskončily. V dalších letech zde byly v rámci „čistky“ popraveny tisíce čínských mužů ve věku mezi 18 a 50 lety. Jejich těla pak byla naházena do moře. K vraždám došlo právě na plážích, kde nyní stojí v blízkosti hotel Capella - místo plánované schůzky mezi Trumpem a severokorejským vůdcem, připomněla BBC.

Vzpomínka na válečnou historii na ostrově Sentosa

Zdroj: Youtube

Až v 70. letech začala singapurská vláda na ostrově postupně „mazat“ krvavou stopu, přejmenovala ho na Sentosa a s rozvíjejícím se cestovním ruchem mu přisoudila úlohu turistického letoviska.

Při americko-korejském summitu ale tato historie ostrova hrát roli nebude. Naopak. Trump s Kimem by zde měli tvořit budoucnost. „Setkání v Singapuru se Severní Koreou může být nadějným začátkem něčeho velkého… brzy se uvidí“ počítá americký prezident.

Sergej Lavrov a Kim Čong-un
KLDR je stále ochotna vzdát se jaderných zbraní. Kim se chce sejít s Putinem

Rozhodnutí uspořádat schůzku na ostrově je logickým krokem. Nachází se jen půl kilometru od jižního pobřeží Singapuru. Nabízí větší soukromí a bude snazší zajistit přísná bezpečnostní opatření. Na ostrov se lidé dostanou jen pomocí lanové dráhy, jednokolejkou, pěšky nebo tunelem pro automobily. Průsmyk tak lze snadno zavřít.

Podle informací listu The Guardian na ostrově vznikne „tiché místo“. Ve vyznačené oblasti budou zakázány zbraně, výbuchy, ozvučovací systémy, nebudou moci jezdit ani hlasité výtahy. Policie může prohledat každého, kdo by chtěl oblast navštívit.

Summit ohlídají bojovníci z Nepálu

Hotel Capella* Navrhl ho proslulý britský architekt a designér Norman Foster
* Za noc návštěvníci zaplatí asi 500 dolarů (11 tisíc korun), za panství se třemi ložnicemi a soukromým bazénem až 7500 dolarů (165 tisíc korun) za noc

I když si Trump a Kim přivezou do Singapuru vlastní ochranku, o bezpečnost se mají podle agentury Reuters postarat i pověstní nepálští Gurkhové - jedni z nejobávanějších bojovníků na světě. Ti jsou dodnes v britské armádě i jinde zařazování do elitních jednotek.

Společně s oddíly Gurkhů ulice a hotely budou během summitu střežit špičkové útvary singapurské policii.

Gurkhové jsou známí mimo jiné i tím, že do boje nosí svou tradiční zbraň kukri – dlouhý zahnutý nůž. „Patří k tomu nejlepšímu, co může Singapur nabídnout. Takže jsem si jistý, že se budou na zajištění bezpečnosti na summitu podílet,“ nechal se slyšet Tim Huxley, odborník na singapurské ozbrojené složky v Mezinárodním ústavu pro strategická studia (IISS). „Pro takové operace jsou cvičení,“ dodal.

Donald Trump
Schůzka s Kimem se 12. června v Singapuru uskuteční, naznačil Trump

Mluvčí singapurské policie zatím plánované nasazení Gurkhů odmítl komentovat. Huxley však připomíná, že Gurkhové jsou v etnicky rozmanitém Singapuru dlouhodobě považováni za neutrální sílu a pravidelně zajišťují bezpečnost na významných akcích.

O minulém víkendu střežili bezpečnostní konferenci v singapurském hotelu Shangri-La, které se zúčastnili mimo jiné americký ministr obrany James Mattis či indický premiér Naréndra Módí.

Podívejte se, co nabízí hotel Capella

Zdroj: Youtube
Severokorejský diktátor Kim Čong-un přihlíží vojenské přehlídce
Kim před schůzkou s Trumpem vyhodil velení severokorejské armády