Například mluvčí americké sněmovny Paul Ryan uvedl, že Trump musí ocenit, že Rusové nejsou spojenci USA. „Mezi těmito dvěma zeměmi neexistuje žádná morální ekvivalence. Rusko zůstává nepřátelské vůči našim základním hodnotám a ideálům,“ prohlásil Ryan.

Stejný muž také dodal, že si je jistý, že Rusové prezidentské volby v USA v roce 2016 skutečně ovlivnili. „Bezpochyby,“ prohlásil. „Spojené státy musí dohlédnout na to, aby Rusko zůstalo zodpovědné a ukončilo jakékoli útoky na demokracii,“ nechal se slyšet Ryan.

Senátor a Republikán Lindsey Graham zase řekl, že Trump zaslal Kremlu jasný důkaz o slabině USA. Na Twitteru napsal: „Ztracená příležitost. Nejen, že prezident Trump nezavolal Rusko k odpovědnosti za rok 2016, on ani nevyslal jasné varování před volbami v budoucnu.“

Jeff Flake, senátor z Arizony, šel dokonce tak daleko, že se vystoupení prvního muže USA nebál označit za ostudu. „Nikdy jsem si nemyslel, že se dožiju dne, v němž bude náš americký prezident stát po boku prezidenta ruského, přičemž bude za ruskou agresi vinit právě Spojené státy. Ostudné,“ zkritizoval vyjádření Trumpa na summitu v Helsinkách.

Své si přisadil také politik Chuck Schumer. „Pro amerického prezidenta, jenž stojí spolu s prezidentem Putinem proti americkému právu, jsou americké obranné složky a americké agentury nebezpečné a slabé. Prezident zkrátka upřednostňuje své zájmy před zájmy státu,“ uvedl na Twitteru.

Dodal také, že podobná situace je naprosto ojedinělá. „V historii naší země se ještě nikdy nestalo, aby prezident tak silně podporoval svého protivníka, jako to udělal prezident Trump v případě Vladimira Putina,“ dodal Schumer.

Další politici ještě před summitem volali po jeho zrušení, a to především kvůli obžalování dvanácti Rusů, u nichž odpovědné orgány věří, že se do prezidentských voleb před dvěma lety skutečně vměšovali. Trump nicméně prohlásil, že tehdy Hillary Clintonovou „jasně porazil“ a že Putin všechny spekulace „rozhodně odmítl“.

Na pondělním summitu, který hostily finské Helsinky, údajně jednání obou státníků probíhalo v „otevřeném a věcném duchu“. Mezi hlavní témata patřil konflikt v Sýrii, otázka Korejského poloostrova či již zmíněné obvinění z ovlivnění amerických prezidentských voleb.

Mimo jiné šlo také o první krok, jenž má mezi oběma světovými mocnostmi odstartovat dlouhodobý proces spolupráce. „Měli jsme produktivní, otevřený a přímý dialog. Šlo to skvěle," zhodnotil schůzku s Putinem sám Trump.