Vyčištění a znovupostavení syrského města Rakká bude vyžadovat nezměrné úsilí i obrovské množství finančních prostředků, shodují se humanitární organizace i Organizace spojených národů. Město, které představovalo hlavní syrskou základnu Islámského státu, bylo během několikaměsíčních bojů úplně zničeno. Informuje o tom agentura AFP.

Vojáci v syrském městě Rakká
Rakká už není v rukou Islámského státu. Arabsko-kurdské síly ji dobyly zpět

Čtyřměsíční dobývání obrátilo Rakká v trosky. Letecké útoky rozbombardovaly vícepodlažní budovy, menší domy byly zničeny dělostřeleckou palbou a pouličními boji. Podle odhadu Organizace spojených národů je 80 procent města neobyvatelných a základní infrastruktura prakticky neexistuje.

"Podle údajů od místních zdrojů z posledních měsíců panuje ve městě vážný nedostatek potravin, léků, bezpečné pitné vody i dalších základních komodit, nefunguje ani elektřina," uvedla pro AFP Linda Tomová, mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

"Máme také zprávy o výskytu nakažlivých nemocí přenášených vodou a nepohřbených těl, která vážně ohrožují veřejné zdraví," dodala. 

Boje v Sýrii
Syrské město Rakká je před dobytím, Islámský stát se stahuje

Krátce předtím, než začala poslední fáze bojů o město, už podle ní zůstávalo v provozu jen pár posledních studní a v současnosti se ve městě nedostává vody. Neexistuje ani žádný zdroj elektřiny, protože elektrická síť byla během bojů zničena a generátory mají palivo jen na dvě hodiny provozu denně. Podle humanitárních organizací nefunguje ve městě ani žádné zdravotnické zařízení a zavřeny jsou už dlouho i všechny školy. 

"Aby se do města mohli jeho obyvatelé vůbec vrátit, jsou potřeba zásadní investice určené na rekonstrukci zničených domů, zdravotnických zařízení a škol a na odstranění nevybuchlé munice," uvedla organizace Save the Children.

"Vojenská ofenzíva v Rakká možná skončila, ale humanitární krize je zde větší než kdy předtím," uvedla ředitelka Save the Children Sonia Khushová.

Ilustrační foto
Islámský stát se chystá na klíčovou bitvu o Rakká, okolí města je zaminované

Předtím, než Rakká ovládl Islámský stát, žilo ve městě asi 220 tisíc lidí. V první fázi válečného konfliktu se jejich počet ještě zvýšil, protože do Rakká přicházeli uprchlíci z jiných bojových oblastí. Po dobytí islamisty se ale město vyprázdnilo, jak lidé prchali přes Islámským státem. Další exodus přišel i při jeho zpětném dobývání Syrskými demokratickými silami, podporovanými Spojenými státy.

Na svůj návrat do Rakká tak nyní čeká přibližně 270 tisíc lidí. Všude ve městě jsou ale ještě miny, které tam položili příslušníci Islámského státu, dokud bylo pod jejich kontrolou. Odminování a vyčištění města potvrvá nejméně měsíc.

Vzdušný nálet - ilustrační foto
Americké zbraně v rukou Kurdů zaútočily na Rakká, hlavní město Islámského státu

"Teď nemůžeme dělat nic jiného, ​​než likvidovat miny. Dalším úkolem bude obnovení vodní a energetické sítě. Pak můžeme začít obnovovat školy," pojmenoval základní priority Irákim al-Hassan, člen nové Občanské rady Rakká.

Tento proces nebude levný. Evropská unie údajně přislíbila poskytnout na odminování města 3,5 milionu dolarů.