Podle Mohammada Rahamiho se jeho syn začal měnit poté, co v roce 2013 navštívil Afghánistán a Pákistán. „Zjistil jsem změny jeho osobnosti. Jeho mysl už nebyla stejná. Stal se zlým a já nevěděl, co to způsobilo, ale informoval jsem o tom FBI," řekl otec podezřelého muže s tím, že úřadům předal informaci o náboženské radikalizaci svého syna v roce 2014.

Deník The New York Times tento týden napsal, že Ahmad Khan Rahami byl v minulosti zadržen po domácí hádce, při níž údajně bodl bratra nožem. Jeho otec ho tehdy podle listu označil za teroristu. Policisté tehdy sdělení prověřovali a dospěli k závěru, že Rahami nepředstavuje teroristickou hrozbu.

Odsouzení syna

Mohammad Rahami dnes také prohlásil, že ho víkendové exploze v New Jersey a v New Yorku šokovaly, stejně jako zbytek jeho rodiny. „Odsuzuji čin svého syna a je mi líto, že lidé byli zraněni," řekl. Vyjádřil odhodlání plně spolupracovat s vyšetřovateli.

Osmadvacetiletý Ahmad Khan Rahami, který je naturalizovaný Američan afghánského původu, byl zadržen v souvislosti s víkendovými výbuchy v New Jersey a v New Yorku, když exploze na Manhattanu zranila 31 lidí. Policisté ho při zatýkání postřelili, muž je od té doby v péči lékařů a v umělém spánku.

Podle vyšetřovatelů plánoval Rahami útok několik měsíců, během nichž nakupoval přes internet součásti pro sestrojení náloží. Psal si také deník, v němž opěvoval někdejšího vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina a rozhořčoval se nad tím, co označoval za americké vraždění svatých bojovníků.