„Cítím vinu. A cítím zodpovědnost. Co by se stalo, kdybych byl lepším otcem? Udělal by Anders to, co udělal?" zní úryvek z knihy, který dnes zveřejnilo norské nakladatelství Juritzen.

Bývalý diplomat, který se po odchodu do důchodu usadil ve Francii, byl během procesu se svým synem líčen jako „otec v nepřítomnosti". Manželé Breivikovi se rozvedli krátce po Andersově narození a Jens Breivik prý se synem ztratil v období jeho puberty kontakt úplně. Po masakru řekl, že by si přál, aby se jeho syn nikdy nenarodil.

Incident na ostrově Utöya

Anders Breivik si ve vězení odpykává 21letý trest s možností prodlužování až na doživotí. V rámci svého údajného tažení proti multikulturalismu a „invazi islámu" odpálil 22. července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu nálož, jež připravila o život osm lidí. O dvě hodiny později extremista postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokra­tické mládeže na nedalekém ostrově Utöya.

Teroristova matka Wenche Behringová Breiviková se po útocích vzpamatovávala ze šoku v psychiatrické léčebně. Také ona řekla, že syna nenávidí, a rovněž že cítí spoluvinu. Jense Breivika označila za domácího tyrana. Krátce před svou smrtí přerušila spolupráci s novinářkou Marit Christensenovou na plánované knize s tím, že si nepřeje, aby vyšla. Nakladatelství Aschehoug ale dílo v listopadu 2013 přesto vydalo s odkazem na to, že jeho publikace je prý ve veřejném zájmu.