Jak uvádí Novaja Gazeta, Verzilov se přátelil s jedním se zavražděných Rusů, Alexanderem Rastorgujevem. Aktivista se k němu chtěl na investigativní cestu přidat, koupil si dokonce i letenku, nakonec ale zůstal v Moskvě. Chtěl se totiž zúčastnit protestní akce při závěrečném zápase mistrovství světa ve fotbale, kdy v sovětské policejní uniformě vběhl na trávník. Cílem neobvyklého protestu bylo propuštění politických vězňů v Rusku. 

Podle ruského listu měl Verzilov minulý čtvrtek obdržet finální zprávu od zahraničních expertů o smrti třech ruských novinářů ve Středoafrické republice. Stejný den byl ale aktivista s kanadským občanstvím v Moskvě hospitalizován s příznaky otravy a v neděli byl převezen do Berlína.

Zajímal tajné služby

"Informace mohou s jeho otravou souviset, jelikož mohou zajímat ruské tajné služby nebo další úřady, třeba i ve Středoafrické republice," uvedla Verzilova bývalá manželka a členka Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová pro kanál Dožď. 

Verzilov se krátce před tím, než byl otráven, Tolokonnikovové svěřil, že očekává zajímavé informace. Zapojení Verzilova do této kauzy ale zatím další ruské zdroje nepotvrdili.

Verzilov mimo jiné vyjádřil své zděšení z vraždy novinářů na konci července na svém twitteru. Rastorgujeva popsal jako jednoho z nejlepších dokumentárních režisérů, kterého Rusko mělo.

Režisér a krtik Putinova režimu, který je v Rusku známou osobou, společně s dalšími dvěma novináři, Kirillem Radčenkem a Orchanem Džemalem, vyšetřovali činnost ruských žoldnérů v Afice, kteří bojují v Sýrii, v Iráku a na Ukrajině.

Na příkaz Kremlu

Jejich dokument se měl týkat soukromé ruské vojenské firmy Wagner. Na ni je napojený Jevgenij Prigožin, oligarcha přezdívaný Putinův šéfkuchař. Firma podnikala vojenské akce na příkazy Kremlu, ten však účast popřel.

Novináři cestovali po africké zemi v autě, když byl jejich vůz zastaven. Trojici zavraždili dosud neznámí pachatelé. Jejich těla byla nalezena 188 kilometrů severně od hlavního města Středoafrické republiky Bangui.

Místní řidič ale nebyl vůbec zraněn. Motiv jejich smrti byl až dosud neznámý. Jejich cestu financoval bývalý ropný oligarcha a věhlasný kritik Kremlu Michail Chodorkovský skze organizaci Středisko pro správu vyšetřování, kterou založil. Zprávu o aktivitách investigativců potvrdilo několik ruských zdrojů.

Další zdroje zatím reportáž Nové Gazety nepotvrdily. Někteří vyjádřili pochyby nad zapojením Verzilova, všichni tři zavraždění byli totiž zkušení váleční zpravodajci, zatímco Verzilov je znám spíše jako umělec, aktivista a mezi politiky jako provokatér.