Strach z otravy metanolem, který v Česku v posledních dnech zabil nejméně šestnáct lidí, už obchází i sousední země. Obavy ještě vzrostly poté, co vyšlo najevo, že v jihopolských Kielcích se obdobným způsobem otrávili dva lidé.

Jedna žena (55) zemřela v neděli, už koncem srpna se ve stejném městě otrávil muž (57). Jeho žena, která zřejmě vypila závadné lihoviny méně, přišla o zrak, ale přežila.

„Zdá se, že šlo o otravu z jediného zdroje," řekl stanici TVN24 mluvčí místní policie Grzegorz Dudek. Polské úřady přitom řeší opakované případy otravy metanolem už od jara, kriminalisté proto mají podezření, že může jít o lihoviny ze stejného zdroje jako v Česku. Hygienici v obou zemích už se také dohodli na společném monitoringu. Na webu České televize se včera také objevila informace, že v zemi po intoxikaci jeden člověk zemřel a dva další mají podezření na otravu. Slovenské úřady to však v době uzávěrky nepotvrdily.

„Nevím, odkud ta informace přišla. Nikdo nám nic nenahlásil," řekla Deníku mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví Lenka Skalická. Podobně se vyjádřilo tamní ministerstvo vnitra a veterinární a potravinová správa (ŠVPS). Slovenští inspektoři jsou ale i tak v pohotovosti. „Bezodkladně jsme začali kontrolovat provozovny, kde by se podobné lihoviny mohly prodávat nebo rozlévat. Podobně rozsáhlý případ nepamatuji, vždy šlo spíše o malé domácí palírny," řekla Deníku mluvčí ŠVPS Paulína Komarová. Dodala přitom, že kontroloři pátrají především po šestilitrových barelech s etiketou likérky Drak, v nichž se závadný alkohol objevil v Česku. „Pokud podezřelé výrobky objevíme, zakážeme jejich dovoz a budeme testovat obsah metanolu," řekla Paulína Komarová. Firma Drak ale odmítá, že by šlo o její výrobek, a vypsala dokonce odměnu milion korun na dopadení pachatele.

150 mrtvých 
v indické vesnici

Případy otravy metanolem jsou v západních zemích poměrně neobvyklé, v rozvojových zemích jde ale o mnohem vážnější problém. Pozornost světových médií například koncem loňského roku vzbudila tragická událost v indické vesnici Sangrampur blízko Kalkaty, kde po otravě zemřelo bezmála 150 lidí. Podle tamních médií se přitom podobné případy v zemi objevují každoročně. Alkohol pochybné kvality z nelegálních palíren představuje letitý problém i v Rusku. Podle agentury RIA Novosti každoročně na otravu alkoholem a zdravotní komplikace spojené s pitím zemře zhruba sto tisíc Rusů.

Oficiální statistiky neuvádějí, kolik z toho představuje otrava metanolem, vzhledem k velikosti černého trhu s lihovinami však zřejmě nepůjde 
o zanedbatelné číslo.
Jen ve městě Magadan tak například před sedmi lety během jediného týdne zemřelo 
33 lidí, napsala agentura ITAR-TASS. Není proto divu, že úřady vyhlásily tažení proti nekvalitním lihovinám. „Mezi lety 2012 a 2020 zlikvidujeme nelegální trh s alkoholem a jeho celkovou spotřebu snížíme o 55 procent," nechal se slyšet prezident Vladimir Putin.