„Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!“ napsal Ovčáček na svůj soukromý profil, kde sdílel rozhovor se šéfem Palírny U Zeleného stromu ohledně rizikových látek v rumu.

Podobně se pak vyjádřil i na Twitteru. Výrok pak zveřejnila agentura Reuters. Ta se Ovčáčka ptala i na vyjádření. Prezidentův mluvčí následně odpověděl, že jeho slova jsou oprávněná, protože taková akce poškozuje pověst samotné EU.

„Ukazuje to na absolutní neschopnost Evropské komise,“ řekl pro Reuters.

Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin jsou v takzvaném rumovém éteru látky, které mohou narušit genetický materiál živých buněk. Od dubna 2018 by tak měla být tato přísada postupně nahrazována.

Agentura Reuters vysvětluje také specifické názvosloví týkající se tuzemáku. Ten nesmí být nazýván rumem kvůli zákazu Evropské unie. Říká, že tento termín musí být vyhrazen pouze pro lihoviny na bázi třtiny.

Ovčáčkovy výroky podle agentury Reuters již v minulosti vyvolaly četné diskuze. Agentura uvádí například útoky proti premiéru Bohuslavu Sobotkovi, případně některým jeho ministrům a proti českým médiím.

Zároveň upozorňuje na to, že český prezident Miloš Zeman je dlouhodobým zastáncem Evropské unie, i když již několikrát vyjádřil proruské a protiimigrační názory. Buduje také vztahy s Čínou, na rozdíl od prozápadního stylu české zahraniční politiky založeného na lidských právech, jemuž dal základy dřívější prezident Václav Havel.