Podle policejní mluvčí se prozatím jedná o ojedinělé případy, obyvatelé by se však měli mít na pozoru. Nebezpečný banán se podle deníku Seven News objevil v prodejně potravin v nákupním středisku Condell Park. Jehlu v jablku zase našla žena, kterou média označují jménem Carmella, v balení šesti jablek Pink Lady z obchodu Woolworths na severozápadě města. 

„Když jsem loupala jablko pro dceru do školy, narazila jsem na něco tvrdého. Myslela jsem, že je to stopka,“ řekla australskému deníku News. Po bližším pohledu však zjistila, že je v ovoci zapíchnuta jehla. „To se přece nemůže dít, ne u jablek. Viděla jsem v televizi reportáž o jahodách a tak jsem je dětem krájela, ale že se to stane i u jablka,“ popsala vyděšená matka svůj šok.

Policie varuje před napodobováním

Další případ manipulace s ovocem se odehrál ve městě Mackay v centrální části státu Queensland. Dvaašedesátiletá žena byla přistižena, jak se snažila do banánu na pultu obchodu ukrýt jehlu. Policisté však později zveřejnili informaci, že se jednalo o duševně nemocnou ženu, která se snažila dělat totéž, co viděla v televizním zpravodajství.

Před napodobováním nebezpečného jednání varoval policejní detektiv Daniel Doherty. „Bylo nahlášeno veliké množství incidentů. Prozatím je všechny šetříme s naprostou vážností,“ řekl deníku News. Zdůraznil však, že v některých případech existuje podezření, že si nahlašovatel ovoce sám „upravil“ aby na sebe strhl pozornost. „Za takové jednání hrozí až desetileté vězení,“ varoval.

Nebezpečné jahody po celé zemi

Jehly v jahodách se nejprve objevily v Queenslandu, následně se však rozšířily i do Jižní Austrálie, Nového Jižního Walesu, Viktorie, Tasmánie a teritoria hlavního města Austrálie.

„Je to velmi zlovolný zločin, jedná se o útok na širokou veřejnost,“ citovala BBC australského ministra zdravotnictví Grega Hunta. „Jak by vůbec mohl nějaký rozumný člověk udělat něco tak hrozného a vědomě ohrozit zdraví nemluvněte či dítěte?“ reagovala na incident i premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková.

Již v sobotu nabídla vláda v Queenslandu odměnu 100 tisíc australských dolarů (asi 1,5 milionu korun) za informace, jež povedou k odhalení viníka. Zatím však nebyl zjištěn žádný podezřelý.