Muzeum nechalo v letech 2012 a 2013 za dva miliony liber (64 milionů Kč) vyčistit svou rozlehlou viktoriánskou skleněnou střechu. Oprava a vyčištění střechy zahrnovalo také odstranění staré a poničené ochranné vrstvy proti ultrafialovému záření.

V důsledku toho ale stouply teploty ve výstavních sálech až na 44 stupňů Celsia. Muzeum založené v roce 1860 proto nyní uvažuje, že na střechu umístí tenký povlak odrážející sluneční světlo. Plán ale musí schválit oxfordská radnice.

„Odstranění ochranné vrstvy a vyčištění způsobilo, že se výrazně zvýšila hladina UV záření," sdělilo muzeum oxfordským zastupitelům. Zároveň upozornilo, že horko v budově může ohrozit i návštěvníky, zvláště pak děti a staré lidi.

„Extrémní hladiny světla a UV záření také rychle a nezvratně poškozují exponáty, kterým vbrzku hrozí zničení," uvedla instituce. Ochranná vrstva sníží UV záření o 99,9 procenta, tvrdí Oxfordská univerzita. Teplotu by pak měl srazit nový klimatizační systém.

Britská vláda označuje oxfordské muzejní sbírky jako poklad národní a mezinárodní důležitosti. Mezi největší lákadla muzea patří preparovaná hlava a noha nelétavého ptáka druhu dronte mauricijský neboli dodo, který žil na ostrově Mauricius v Indickém oceánu, kolem roku 1680 byl ale vyhuben. Muzeum vystavuje i rekonstruovaný exponát doda vytvořený na základě vědeckých zkoumání a obraz tohoto druhu ptáka z roku 1651 od vlámského malíře Jana Saveryho.

Malba údajně ovlivnila spisovatele Lewise Carrolla, autora Alenky v říši divů, který žil v Oxfordu a muzeum navštěvoval. Dodo je jedním z hrdinů jeho světoznámé dětské knížky.