Posledních několik stovek džihádistů, mezi kterými byli z velké části cizinci, se podle SOHR za poslední dva dny vzdalo bojovníkům SDF. Syrští ozbrojenci zaútočili na enklávu Baghúz, která se nachází východně od řeky Eufrat na hranici s Irákem, za podpory amerického letectva.

Američtí vojáci v Sýrii
Vojska USA se ze Sýrie stáhnou do konce dubna. Plán na ochranu Kurdů stále chybí

Někteří válečníci Islámského státu se však prý mohou stále ukrývat v podzemních tunelech. „SDF pokračují v prohledávání farem nedaleko Baghúzu a pátrají po členech Islámského státu ukrytých v tunelech, které organizace vykopala v době, kdy nad územím držela kontrolu,“ píše britská organizace na svých webových stránkách.

„Nyní však přítomnost teroristů na východním břehu Eufratu definitivně skončila a přítomnost těch, kteří se skrývají, je omezena pouze na tyto tunely. Zjistili jsme, že 200 bojovníků Islámského státu kapitulovalo na základě dohody, jejíž podmínky zatím nebyly zveřejněny,“ tvrdí SOHR, podle které chystají Spojené státy oficiální prohlášení o porážce Islámského státu v oblasti.

Stanový tábor syrských uprchlíků
Uprchlíci v Sýrii umírají zimou. V ohrožení je přes třicet tisíc lidí, tvrdí WHO

V dobyté oblasti se podle SOHR nachází desítky tun zlata. To islamisté odvezli z území, které v minulosti kontrolovali. „Spolehlivé zdroje nám sdělily, že se v oblasti nachází okolo 40 tun zlata, které bylo posbíráno z oblastí pod kontrolou Islámského státu,“ tvrdí organizace na svém webu.

Stažení Američanů

V syrské provincii Dajr az-Zaur podle SOHR zahynulo v bojích od listopadu loňského roku 682 vojáků SDF a 1340 ozbrojenců z řad Islámského státu. Boje připravily o život také 417 civilistů včetně 151 dětí a 86 žen a teroristé dalších 716 lidí popravili.

Poté, co americký prezident Donald Trump oznámil svůj záměr stáhnout americké vojáky ze Sýrie, uprchlo z provincie více než 39 tisíc lidí. Mezi nimi se podle SOHR pokusilo skrýt i 3800 bojovníků Islámského státu, kteří však byli civilisty označeni a zadrženi.

Pravděpodobně se tak naplnila Trumpova předpověď, že definitivní dobytí celého území teroristické organizace oznámí možná už tento týden. Americký prezident oznámil, že všech zhruba 2000 vojáků by mohlo být zpět ve Spojených státech do konce dubna.

Mluvčí amerického ministerstva obrany Robert Palladino
USA žádají ostatní vlády: Potrestejte své občany bojující za Islámský stát