Muž se střelnou zbraní a nábojovým pásem vešel do kina ve městečku nedaleko porýnského Mannheimu krátce po 15:00 SELČ. Podle serveru deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung měl na obličeji masku a nejméně čtyřikrát vystřelil. Bild napsal, že po výstřelech utekly z kina desítky křičících lidí a muž se zabarikádoval v sále.

Na místo dorazily speciální policejní jednotky z Frankfurtu nad Mohanem a okolí kina uzavřely. Poté zasáhly proti muži, který kolem sebe shromáždil několik rukojmí. Při zásahu došlo podle policejní mluvčí k nebezpečné situaci, a proto ze strany policie padly výstřely. Nikdo kromě ozbrojence ale střelné zranění neutrpěl.

Podle hesenského zemského ministra vnitra Petera Beutha zatím není jasné, zda byla útočníkova zbraň nabita ostrými náboji.

Motiv činu policie zatím nezná. DPA s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že incident patrně nemá teroristické pozadí. Muž podle jejích informací působil zmateně a jednal sám.

Střelecké incidenty nejsou v Německu příliš obvyklé a když k nim dochází, zpravidla za nimi bývá vyřizování účtů mezi lidmi, kteří se navzájem znají. K zatím poslední velké střelecké tragédii došlo v roce 2009 v jihoněmeckém Winnendenu, kde sedmnáctiletý mladík zabil devět studentů a tři učitelky na své bývalé škole a další tři náhodné oběti, než po přestřelce s policií spáchal sebevraždu.