Der Spiegel se odvolává na výsledky průzkumu evropské meteorologické družice z konce minulého měsíce. Satelit, který zkoumá změny klimatu, pracuje od loňského roku. Jeho hlavním úkolem je sledovat, jak se mění ozonová vrstva. Na palubě má speciální přístroj, jehož nejnovější údaje vyhodnotili vědci z německého vesmírného střediska. Podle nich se ozonová díra v posledních měsících zmenšila o třetinu.

Nikoli však proto, že by se podařilo zastavit růst škodlivých emisí, ale v důsledku výkyvů teplot a větrů. „Ubývání ozonu a zvětšování ozonové díry nad jižním polem zbrzdily teplé větry,“ řekl jeden z nizozemských badatelů, který se podílí na výzkumu ozonové vrstvy.

Díru v ozonu zjistili vědci poprvé v roce 1985 nad jižním pólem ve výšce 15 až 16 kilometrů. Právě vrstva ozonu však chrání naši planetu před slunečním zářením, takže její ubývání a vytváření a zvětšování ozonové díry jsou nebezpečné pro život na Zemi.

I když se díra zmenšila, její plocha je stále neúměrně velká. Má rozsah 24,7 milionu čtverečních kilometrů. To odpovídá velikosti Severní Ameriky.