Odtajněné video je dlouhé přibližně 40 sekund a americká armáda jej sestříhala kvůli délce. Záběry jsou ale podle Pentagonu v chronologickém pořadí. Je na nich vidět, jak se ruský stíhací letoun Su-27 blíží k zadní části dronu MQ-9 Reaper a při průletu začíná vypouštět palivo, uvedl Pentagon.

Rusko odmítá tvrzení Spojených států, že jeho letoun při incidentu jednal bezohledně, nebezpečně a neprofesionálně.

| Video: Youtube

Americký představitel, který hovořil s novináři agentury Reuters pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že v blízkosti místa, kde se zřítil americký dron, byly spatřeny ruské lodě, ale trosky dronu patrně nevyzvedly. Zda jsou tato plavidla stále v oblasti, není jasné. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev ve středu uvedl, že se Rusko pokusí trosky dronu z Černého moře vyzvednout.

Náročný úkol 

Jakékoliv pokusy dron vyzvednout budou obtížné vzhledem k hloubce moře v místě dopadu, která se odhaduje na 1200 až 1500 metrů, uvedl Washington. Doplnil ovšem, že byly podniknuty kroky, které zajistí, aby nebylo z trosek dronu možné získat jakékoliv citlivé informace.

Sevastopolský server ForPost napsal, že dron našli ruští experti za pomoci podvodního robota v hloubce 850-900 metrů asi 60 kilometrů od Sevastopolu. Na místě nyní hlídkují plavidla ruského vojenského námořnictva, uvedl server s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany, obeznámený s detaily operace.

Týž zdroj ale také tvrdil, že nedaleko dronu se nachází potrubí plynovodu South Stream. Ale tento plynovod, který měl přepravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska, nebyl nikdy realizován a byl zrušen ve prospěch projektu nazvaného TurkStream, který vede z Ruska do evropské části Turecka. Nicméně ruská tajná služba FSB loni tvrdila, že zmařila ukrajinskou sabotáž na plynovodu South Stream.

Ministr obrany Lloyd Austin a předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu hovořili se svými ruskými protějšky Sergejem Šojguem a Valerijem Gerasimovem.

Obavy z přímého konfliktu 

Incident v souvislosti s pokračující ruskou válkou proti Ukrajině zintenzivnil obavy z přímého konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, což dokládá i skutečnost, jak rychle bylo mezi Washingtonem a Moskvou navázáno telefonické spojení, napsala agentura AP.