„Dnes jsem navštívil slovenského prezidenta Andreje Kisku a oznámil jsem mu, že jsem připravený podat demisi,“ oznámil Robert Fico slovenským médiím. Podle něj je ale nezbytné, aby post premiéra zůstal straně Smer a Kiska respektoval koaliční smlouvu i výsledky voleb z roku 2016.

„Předčasné volby by takřka jistě doprovázel chaos a nejistota. Ambice jednotlivce nesmí být důležitější než budoucí osud země,“ dodal Fico s tím, že jméno svého nástupce oznámí ve čtvrtek. 

V reakci na Ficovo oznámení zrušil prezident Kiska svůj čtvrteční program, tedy návštěvu Banské Bystrice. Opoziční strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) prezidenta vyzvala, aby Ficovy podmínky nepřijímal.

„Výměna figurek na obnovu důvěry ve stát a jeho instituce nestačí, nejpoctivějším řešením jsou předčasné volby,“ myslí si poslankyně za OĽaNO Veronika Remišová.

Protestní akce v Bratislavě
Za slušné Slovensko! Tisíce Slováků vyšly do ulic, chtějí novou vládu

Tiskové konference se kromě Roberta Fica zúčastnili také jeho koaliční partneři Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (Slovenská národná strana). Ti zdůraznili, že nechtějí předčasné volby. Především koaliční strana Most-Híd přitom dříve diskuzi o předčasných volbách požadovala.

"Nová vláda, nová zodpovědnost a pokračování v tom, co jsme začali před dvěma lety," komentoval rozhodnutí slovenského premiéra Bugár. "Jsem rád, že jsme se nakonec s koaličními partnery shodli na řešení, které už týden navrhuji," napsal Danko po tiskové konferenci na sociálních sítích. 

Mezi novináře se dostavil i ministr financí Peter Kažimír. Odmítl však prozradit, zda právě on nahradí Fica ve funkci premiéra. "Všechno se dozvíte zítra," prohlásil. 

Zleva: Robert Fico a Robert Kaliňák (oba Smer).
Konec Ficovy vlády, píše slovenský tisk. Bude se jednat o předčasných volbách

Třetí vláda Roberta Fica po dvou letech skončila, píše Denník N. Představitelé Smeru, SNS a Mosta-Híd se podle slovenského listu dohodli na nové vládě, které nebude šéfovat Robert Fico.

V budoucí slovenské vládě již nebude pokračovat ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská. „Postoj paní ministryně Žitňanské, že nestačí jen odchod ministra vnitra, byl veřejně známý. Souhlasí proto i s dnešním rozhodnutím předsednictva strany Most-Híd. Na budoucí vládě se ale již nebude podílet,“ informoval Aktuality.sk mluvčí ministerstva Peter Bubla.

Politická krize vypukla na Slovensku na konci února po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Ve svém posledním, nedokončeném, článku psal totiž Kuciak o tom, jak skupina Italů napojených na kalábrijskou mafii 'Ndrangheta čerpá na Slovensku euro dotace. 

K jednomu z nich, podnikateli Antoninu Vadalovi, měla údajně blízko i Mária Trošková a další spolupracovnicí slovenského premiéra. Trošková působila na Úřadě vlády jako státní poradkyně, přesná náplň její práce ale zůstává zahalena tajemství. Někdejší modelka na svou funkci po propuknutí celé kauzy dočasně rezignovala. 

Mária Trošková, bývalá asistentka slovenského premiéra Roberta Fica.
Z modelky poradkyní premiéra. Kdo je Ficova bývalá asistentka Trošková?