O nejvyšší reprezentativní post ve Slovinsku se ucházeli celkem čtyři kandidáti a pět kandidátek. Borutu Pahorovi, který zemi coby premiér v letech 2008 až 2012 vedl, se podařilo navázat na tradici svých předchůdců a stal se uznávaným svorníkem společnosti. Třiapadesátiletý sociální demokrat oslovuje především mladé voliče.
Výsledky slovinských prezidentských voleb můžete sledovat on-line například zde.
Na druhém místě skončil Marjan Šarec, bývalý komik a župan podhorské občiny Kamnik ležící pár kilometrů severně od Lublaně. Protože však neměl šanci současného prezidenta ohrozit, provázela volby velmi nízká volební účast. K urnám přišlo jen necelých 43 procent Slovinců.
V rámci své kampaně za znovuzvolení Pahor ušel celkem 700 kilometrů. Svou cestu za voliči důkladně dokumentoval na sociálních sítích, čímž si vysloužil přezdívku „Král Instagramu“. Jeho kritici nicméně namítají, že bývalý model by neměl usilovat o image celebrity.
Slovinský prezident nemá podobně jako ten český žádné výkonné pravomoci. Hlavní témata, kterými jsou pro Slovince momentálně spor o hranice s Chorvatskem a hospodářský růst, tak ovlivní jen minimálně.