Ve vydaném prohlášení potvrdila podle agentury Reuters pákistánskou podporu stabilitě a míru v Afghánistánu a vyjádřila naději v úspěch konference. S ohledem na poslední vývoj a převažující okolnosti se jí ale rozhodla nezúčastnit. USA i přesto vyjádřily naději, že se Pákistán konference přece jen zúčastní. Podle britských diplomatů je jeho účast na setkání i v jeho zájmu.

Pákistán tak protestuje proti sobotnímu přeshraničnímu útoku NATO na kontrolní stanoviště pákistánské armády, při němž zahynulo 24 vojáků. Pákistánský generál ho v úterý označil za „záměrný akt agrese“.

Incident výrazně zasáhl vztahy Pákistánu k USA. Pákistánská armáda zatím ještě zvažuje, zda má spolupracovat při americkém vyšetřování incidentu na afghánsko-pákistánské hranici, řekl podle agentury AP náčelník generálního štábu ozbrojených sil generál Ašfak Nadím Kajani.

Jeho výroky, které zazněly na briefingu pro hlavní domácí sdělovací prostředky, významné novináře a obranné analytiky, nevěstí podle agentury AP nic dobrého pro budoucnost pákistánské spolupráce s USA a NATO v záležitosti Afghánistánu.

Tématem konference o Afghánistánu za účasti zhruba 90 států je předávání odpovědnosti za stabilizaci země afghánské vládě a další zapojení světového společenství do její obnovy po plánovém odchodu mezinárodních sil v roce 2014. USA Pákistán vyzvaly, aby se konference zúčastnil.

„Věříme, že je důležité pro země v regionu, které mají svoje zájmy v Afghánistánu, aby se (konference) zúčastnily,“ podotkl mluvčí amerického ministerstva obrany George Little. Zároveň dodal, že pevně doufá, že Pákistán nakonec přece jen pošle své zástupce.

Nejmenovaný britský diplomat prohlásil, že témata, která se budou v Bonnu probírat, a úspěch konference na Pákistánu nezávisí. Jeho neúčast může podle něj každopádně uškodit jeho zájmům.

Spojenec USA v boji proti Talibanu

Pákistán se koncem roku 2001 stal spojencem Američanů v jejich boji proti radikálnímu hnutí Taliban v sousedním Afghánistánu. Všeobecně se soudí, že bez podpory Pákistánu by bylo mimořádně obtížné dosáhnout míru a stability v Afghánistánu. Původně měla vést pákistánskou delegaci na konferenci v Bonnu ministryně zahraničí Hina Rabbání Kharová.

Nálet amerických vrtulníků na pákistánské vojenské stanoviště v těsné blízkosti hranic s Afghánistánem vyvolal ostrou reakci pákistánské strany. Vláda incident označila za hrubé porušení svrchovanosti země a nařídila přezkoumání a přehodnocení veškeré spolupráce s USA a s NATO. Pákistán také vyzval USA, aby do 15 dnů vyklidily základnu Šamsí používanou pro útoky amerických bezpilotních letadel proti islámským radikálům, a uzavřel hraniční přechody pro konvoje zásobující alianční jednotky v Afghánistánu.

Incident vyvolal protizápadní nálady i v oblasti komunikací. Předseda sdružení pákistánských kabelových operátorů Chálid Arain varoval před zablokováním západních televizních kanálů, které jsou údajně protipákistánsky zaměřené. „Chceme jim poslat tvrdý signál, aby s tím skoncovali. Pokud s tím nepřestanou, pak je naším právem je zastavit,“ řekl Arain podle agentury Reuters. Hlavním terčem kritiky je podle Reuters televizní stanice BBC.

Americký prezident Barack Obama vyjádřil hlubokou lítost a účast rodinám zabitých vojáků i všem Pákistáncům. Svým pákistánským protějškům osobně kondolovali i americký ministr obrany Leon Panetta a ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová. NATO už zahájilo vyšetřování incidentu, který označilo za „tragický a neúmyslný“.

V pondělí Islámábád odmítl spekulace, že útok NATO na pákistánské vojenské stanoviště vyprovokovala střelba jeho vojáků.

Podle předběžné zprávy americké armády ohledně nejkrvavějšího incidentu s Pákistánem od začátku války proti hnutí Taliban možná právě radikálové tohoto hnutí nalákali síly NATO ke střelbě na pokojné pákistánské pohraniční stanoviště. Podle amerických činitelů citovaných agenturou AP zpráva naznačuje, že se Taliban záměrně pokusil vyprovokovat přeshraniční střelbu s cílem zbrzdit křehké partnerství sil NATO a USA s pákistánskými vojáky v oblasti nedostatečně vyznačené pákistánsko-afghánské hranice.