„Skutečnost, že upevňujeme vztahy s Rusy a prohlubujeme vzájemné přátelství s Čínou, má přímou souvislost s kroky Američanů,“ potvrdil v nedělním rozhovoru pákistánský ministr obrany Khurram Dastgir Khan.

Oznámení přichází jen tři týdny poté, co Peking zveřejnil svůj úmysl zbudovat námořní základnu v přístavním městě Gwadar v pákistánské provincii Balúčistán.

Jednadvacetiletá Hradišťanka Tereza H. chtěla z Pákistánu propašovat devět kilogramů heroinu.
Tereza H. pašovala v Pákistánu heroin. Nyní zatýkají další podezřelé

Počátkem roku pozastavila vláda USA vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě kolem 5,4 miliardy korun. Tu měl Islámábád dostat už vloni. Na Nový rok obvinil současný americký prezident Pákistán, že poskytuje útočiště teroristům.

Na Twitteru uveřejnil Donald Trump poznámku tohoto znění: „Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů. Nedostali jsme za to nic jiného než lži a klam.“

Bezprostředně po tomto Trumpově výroku se na stranu Pákistánců oficiálně postavily Peking i Moskva. Ministr obrany Khan uvedl, že se Trump chová „útočně a kontraproduktivně“.

Raketa Agni II
Indie testovala mezikontinentální raketu. Může zasáhnout Pákistán i Čínu

Námluvy Islámábádu s Čínou a Ruskem začaly ještě před lednovým incidentem. Už v dubnu 2017 řekl pákistánský ministr zahraničí Khawaja Asif, že by se jeho země měla odpoutat od vlivu USA a spojit se svými mocnými sousedy.