Z hloubi potemnělého sálu, kam pouze pootevřenými dveřmi proniká několik paprsků slunečního světla, se ozývá nářek.
„Benazír, Benazír! Co s námi teď bude?“ volají zoufale ženy, které se v půlkruhu tlačí kolem jedné strany náhrobku pokrytého růžovými květy, v němž spočívá tělo zavražděné pákistánské političky Benazír Bhuttové.
Slzy nedokáží zadržet ani muži, kteří se mačkají z druhé strany. Všichni chtějí alespoň na chvilku být co nejblíže své Bi Bi, jak první ženu, která stanula v čele muslimské země, důvěrně nazývají.
Více než dva týdny poté, co byla Benazír Bhuttová pohřbena vedle svého popraveného otce Zulfikára Alího, bratra Mortezy a dalších členů rodinného klanu, přicházejí k mauzoleu stovky lidí.
„Ukázala nám, že žena, a navíc ze Sindu, může dosáhnout úspěchu,“ svěřuje se Deníku asi padesátiletá žena, která přišla znedaleké vesnice.
Lidé si od návratu političky zdlouholetého zahraničního exilu slibovali nápravu všeho, co pálí současný Pákistán.
„Vrátila se, aby nás vyvedla z krize. Je málo plynu na topení, pitné vody, lidé stojí fronty na předraženou mouku a už pět dní nám vypínají elektřinu. Žijeme jako zvířata,“ ukazuje rozhořčeně učitel Asad na zhasnutá světla v sále, který vypadá spíše jako podzemní garáže. Zdaleka nepřipomíná místo posledního odpočinku jedné z nejvlivnějších a nejbohatších rodin v zemi.
Problémy s elektřinou má celá země včetně metropole Islámábádu. V novinách se objevily návody, jak mají lidé s energií šetřit, ale po setmění se pákistánská města dál noří do tmy.
„Američané a Evropa podporují Mušarafa, protože si myslí, že zabrání, aby naše země propadla do chaosu a zachrání je před teroristy. On před nimi nedokáže uchránit ani Pákistán,“ odkazuje na pondělní atentát v desetimilionovém Karáčí Mohammed Džavajd, majitel cestovní kanceláře v Sukkuru, vzdáleného asi hodinu jízdy od sídla Bhuttových vNauderu.
Ani tam ale není zcela bezpečno. V chudém zemědělském kraji se množí únosy. Proto i zcela ojedinělá návštěva zahraničního novináře vyvolala mezi místními policisty a vojáky doslova manévry.

Obrněný policejní vůz ale udržel tempo snajatým taxi jen několik kilometrů.