Letáky s příkazem Bajtulláha Mehsúda, který podle pákistánských úřadů nařídil vraždu pákistánské expremiérky Bénazíry Bhuttové, se objevily ve venkovských oblastech poblíž hranice s Afghánistánem. Mehsúd v nich mimo jiné říká, že kdokoli, kdo by narušil pořádek, bude potrestán.

Pákistánská administrativa uvádí, že se chce s islámskými militanty vypořádat pomocí dialogu a rozvoje. V souladu s tím úřady v pondělí propustily na svobodu Maulánu Súfího Mohammada, zakladatele ilegální Islámské skupiny, která se podílela na bojích v Pákistánu i Afghánistánu.

Maulána Súfí Mohammad byl propuštěn na základě dohody, podle níž se má vzdát násilí a pomoci obnovit pořádek. Tálibán jeho osvobození uvítal.

Dohoda ale vyvolává pochyby pozorovatelů, kteří se obávají, že zastavení palby rebelům poskytne čas na přeskupení sil a obnovení útoků v Afghánistánu v zesílené míře.

Nová pákistánská vláda, která zahájila mírové rozhovory s islamisty, vznikla po únorových volbách. Zahájení dialogu tvoří jeden z klíčových bodů jejího programu.

V Pákistánu zemřely v důsledku útoků militantních skupin během posledního roku stovky lidí.