Masakr je dílem islámského radikála, ale nesouvisí s politickými nepokoji, které ovládly Pákistán o víkendu.

Útočník s výbušninou upevněnou na těle se vyhodil do povětří v recepci místního hotelu Marhabar, který stojí nedaleko hojně navštěvované mešity a ve kterém bydlí řada afghánských přistěhovalců. Mezi oběťmi jsou dvě ženy a pětiletý chlapec. Řada zraněných byla v kritickém stavu. Detonace rozbila okna hotelu i přilehlých budov. Místo prohlédla skupina pyrotechniků.

Exploze rozmetala útočníka na kusy. Podle šéfa policie Severozápadní pohraniční provincie Šárika Virka objevili vyšetřovatelé na jedné noze prohlášení, že "agenty Ameriky potká stejný osud, jako ty, kteří zahynuli při výbuchu". Bylo v něm i perské slovo "Chorasan", což znamená Afghánistán.

Péšávar leží v oblasti, kde jsou islámští radikálové podporující afghánské hnutí Taliban a teroristickou síť Al-Káida velmi aktivní. V lednu si sebevražedný útok u mešity vyžádal 15 mrtvých a 30 zraněných. Koncem dubna při atentátu na pákistánského ministra vnitra Aftaba Ahmada Chána Šarpaa zahynulo v nedalekém městě 28 lidí a 30 jich bylo zraněno. Ministr vyvázl s lehkým zraněním.

Exploze nastala ve chvíli, kdy se do hotelu vracel afghánský majitel se dvěma syny. Všichni jsou mezi mrtvými. Vyšetřovatelé sdělili, že majitel Uddín, který byl etnickým Uzbekem, měl úzké styky s protitalibanským vůdcem Abdulem Rašídem Dóstumem. Ten vedl s pomocí USA afghánské protitalibanské síly k vítězství nad režimem radikálů v roce 2001.

Vyšetřovatelé zjišťují, zda útok také nesouvisí s jinou činností extremistů, případně se smrtí talibanského polního velitele mully Dadulláha, který s desítkami spolubojovníků zahynul při útoku koaličních sil koncem minulého týdne v Afghánistánu.

Zároveň považují za nepravděpodobné, že by šlo o součást víkendových nepokojů kvůli sesazení šéfa nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího. Násilné demonstrace si vyžádaly přes 40 mrtvých a 150 zraněných.

"Byl jsem právě v kuchyni, když jsem uslyšel výbuch a zeď naší restaurace mi spadla na nohy," řekl jeden z očitých svědků, patřící k místní afghánské přistěhovalecké komunitě. Jiný svědek, číšník Hasan Chán tvrdil, že přežil jedině proto, že v okamžiku výbuchu roznášel jídlo hotelovým hostům do jejich pokojů.