Manifestace se má odehrát v ostře střežené „červené zóně" pákistánské metropole. Jde o oblast plnou vládních budov a ambasád západních států. Vláda však opakovaně upozorňovala, že demonstranty do tohoto prostoru nevpustí.

„Povedu vás a vy mě budete následovat," prohlásil však dnes Chán před tisícovkami demonstrujících stoupenců v Islámábádu. „Zvu všechny rodiny… budou tam s námi ženy a děti," řekl Chán.

„Červená zóna" je obehnána lodními kontejnery a ostnatým drátem a střeží ji tisíce policejních těžkooděnců a příslušníků armády.

Odstoupení premiéra

Chán chce přinutit k odstoupení pákistánského premiéra Naváze Šarífa, který je obviňován mimo jiné ze zmanipulování loňských voleb.

Vítězství Naváze Šarífa v loňských volbách se stalo milníkem v historii Pákistánu, moc v zemi si totiž poprvé předaly dvě zvolené vlády vedené civilisty.

Desetitisícové protivládní protesty se v ulicích pákistánské metropole konají od minulého pátku. Chán žádá odchod Šarífa kvůli tomu, že premiér nenechal vyšetřit obvinění z podvodů při loňských volbách. Demonstranti jsou také rozhořčeni slábnoucí ekonomikou, rostoucí nezaměstnaností, nekontrolovaným posilováním extremistických skupin a špatným fungováním základních služeb, jako jsou dodávky elektřiny.

Někteří pákistánští představitelé jsou přesvědčeni, že za protesty stojí armáda, která chce tímto způsobem oslabit civilní vládu. Jaderný stát Pákistán, kde žije 180 milionů lidí, byl ve své historii svědkem množství vojenských převratů.