Velký polský spisovatel Henryk Sienkiewicz měl Oblegorek. Zakladatel novodobého Polska Józef Piłsudski měl Sulejówek. Jak se bude jmenovat zámek, který by chtěla strana PiS (Právo a spravedlnost) vybudovat pro šéfa strany Jaroslava Kaczyńského? To není kachna. PiS se myšlenkou zcela vážně zabývá, jak napsalo polské vydání týdeníku Newsweek.

„Kaczyński je symbolem našeho myšlení, naší paměti a my mu chceme zajistit bezpečí,“ nese se stranou. Myšlenky, že by její financování zajistila například sbírka mezi Poláky, už zazněla. Dokonce už byla kvůli realizaci této ideje založena nadace Ex Corde. Kaczyńki je podle svých spolustraníků „nejprominentnějším z nás“ a současně je člověkem, který „celý život myslí jenom na vlast“.

„Je obklopen spolupracovníky a přáteli. Všichni jsme s ním, i když to není fyzicky možné,“ napsal zakladatel nadace Piotr Żakowicz. "Palác, který bychom mu chtěli nabídnout, je symbolem našeho uvažování, touhou zajistit mu bezpečí.“ Připomíná, že splnění snu zajistí veřejná sbírka po celém Polsku.

Když si tento týden připomínali Poláci ve Varšavě 73. výročí Varšavského povstání, Żakowicz tu mezi přítomnými rozdal 25 tisíc letáků, kde informuje o sbírce na palác předsedy PiS. „Odezva byla pozitivní,“ uvedl.

Nadace Ex Corde vznikla 29. června 2017, její sídlo je podle údajů v registraci Národního soudu v Białystoku. Mezi své cíle si vytkla tradici „ctít vynikající osobnosti, kteří významně přispěli naší zemi, její existenci a kultuře“.

Nadace připomíná takové velikány Polska, jakými byli maršál Jozef Pilsudski a spisovatel Henryk Sienkiewicz a současně uvádí i jejich pro Poláky tak drahá sídla – Pilsudkého zámeček Sulejówek a spisovatelův Oblegorek.

Nyní by měl ke slavným obydlím velkých Poláků přibýt i palác pro Jaroslava Kaczyńského. Jak se bude jmenovat a kde by mohl stát, o tom se nadace Ex Corde zatím nezmiňuje.