Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický nicméně v rozhovoru pro server iDnes upozornil, že na samotném otevření ambasády český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz nebyl. Zúčastnil se pouze nedělní slavnostní recepce na izraelském ministerstvu zahraničí.

Palestinské ministerstvo zahraničí „považuje tuto účast za vážné porušení mezinárodního práva a rezolucí OSN, která potvrzují, že Jeruzalém je od roku 1967 okupován, a zakazuje státům, aby tam přestěhovali své velvyslanectví.

Přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma vyvolalo masivní protesty na hranici Pásma Gazy a Izraele, při kterých v pondělí zemřelo 60 Palestinců a dalších více než 2200 bylo zraněno. Palestinci chtějí ustanovit východní část Jeruzaléma jako hlavní město svého budoucího státu.

Izrael čelí mezinárodní kritice za ostrou střelbu do protestujících. Ten se však brání s tím, že se vojáci pouze bránili a bylo to nezbytné pro ochranu hranic a izraelského obyvatelstva.

Otázka statusu Jeruzaléma je pravděpodobně největší překážkou na cestě k vyřešení izraelsko-palestinských vztahů. Izrael okupuje Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma od šestidenní války v roce 1967.

V roce 1980 přijal izraelský parlament Kneset tzv. Jeruzalémský zákon, ve kterém se praví, že: „Jeruzalém, celý a sjednocený, je hlavním městem Izraele.“ Tento zákon nicméně OSN a s ním naprostá většina států neuznává.