Zeman svůj návrh v minulých dnech uvedl na Dnech pro Izrael v Hradci Králové. Se Zemanem nesouhlasí někteří čeští politici. Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Podle izraelského serveru mají jen Bolívie a Paraguay ambasádu na předměstí Jeruzaléma.

„Možná to zhorší dočasně naše vztahy s arabskými státy," řekl dnes v ČRo Rusnok. Zemanův návrh ale nechtěl přeceňovat. Doplnil, že podobný návrh vláda neprojednávala, ani projednávat nebude. O záležitosti ještě chce jednat s ministrem zahraničí Janem Kohoutem, který bude Zemana od neděle doprovázet na státní návštěvě Izraele.

Věčné město

K přestěhování velvyslanectví z Jeruzaléma vyzvala rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 478 ze srpna 1980, která neuznala izraelské prohlášení celého Jeruzaléma za „věčné a nedělitelné hlavní město" Státu Izrael. Status města je stále jedním z klíčových problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Zeman si ale myslí, že Česká republika by v Jeruzalémě ambasádu mít měla. „Já jsem jmenoval vládu, o níž mohu s jistotou prohlásit, že kdyby byla delší dobu ve funkci, tak by mohla tuto myšlenku podpořit. Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová, a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali," řekl prezident.

Podle Irikáta Zemanovy výroky „představují destrukci mírového procesu a vynaložených úsilí o dosažení dohody o všech otázkách konečného statusu v čele s Jeruzalémem". Liga arabských států, Organizace islámské spolupráce a Hnutí nezúčastněných zemí by podle Irikáta měly Zemanovy návrhy projednat a podniknout „příslušné kroky a rozhodnutí v tomto ohledu".

Návrat do autonomie

Zeman také v rozhovoru pro deník Jediot Achronot v minulých dnech řekl, že by palestinští uprchlíci neměli trvat na návratu do palestinské autonomie. Podle Zemana by bylo lepší poslat je do Saúdské Arábie.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Zemanovy návrhy za nepřijatelné. „ČR by měla podporovat mírový proces mezi Palestinci a Izraelem. Neměli bychom vznášet návrhy, které spíš přilévají oleje do ohně. Podobná prohlášení nám mohou způsobit řadu problémů, bezpečnostních i obchodních." sdělil.

S prezidentem v mnohých věcech nesouhlasí ani místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Oceňuje, že Zeman podporuje Izrael, jeho návrhy jsou ale podle ní nereálné. V dlouholetých sporech mezi Palestinci a Izraelci podle Němcové jednoduché recepty nepomohou. „Pokud jde o ambasádu, efekt jejího přesunu do Jeruzaléma je více než sporný. Jde o otázku bezpečnostní, ale také ryze praktickou. Zcela mi uniká, v čem by to mohlo České republice pomoci," sdělila Němcová.

Návštěva svatých míst

Zeman se v neděli chystá na čtyřdenní návštěvu Izraele, v rámci které se setká se svým protějškem Šimonem Peresem a předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem. Navštíví také některá svatá místa. Zahraniční politika ČR je dlouhodobě proizraelská.