V současnosti ovládá militantní islamistická organizace Hamás Pásmo Gazy, zatímco Fatah coby politická frakce Organizace pro osvobození Palestiny vládne Západnímu břehu Jordánu. Svou pozici si udržuje navzdory prohře ve volbách z roku 2006. Právě to se stalo hlavní příčinou rozkolu s Hamásem.
Mluvčí Hamásu Samí Abú Zuhrí prohlásil, že rozhovory mezi znesvářenými stranami byly "hluboké a vážné" a že detaily dohody budou zveřejněny co nejdříve. Ocenil také nestrannost egyptských prostředníků.
K ústupku ze strany Hamásu došlo už minulý měsíc, kdy hnutí rozpustilo výbor, který vládl Pásmu Gazy. Ten byl trnem v oku hlavnímu představiteli Fatahu, palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Poté si malé, ale hustě zalidněné a Izraelem blokované území troufl navštívit i palestinský premiér Ramí Hamdalláh.
Hamás je nejen Izraelem, ale i mnoha západními mocnostmi včetně Spojených států a Evropské unie považován za teroristickou organizaci. Oproti tomu Fatah na tomto nelichotivém seznamu v žádné zemi není.
Hnutí významně oslabila izraelská a egyptská blokáda, tři války s Izraelem a mezinárodní izolace. Izrael a Egypt zahájily blokádu Pásma Gazy poté, co nad ním Hamás v roce 2007 převzalo kontrolu. Oblast je většinu dne bez dodávek elektřiny, většina obyvatel žije v chudobě a až 50 procent lidí je nezaměstnaných. Asi 60 procent rozlohy moře u pobřeží Pásma Gazy podle mezinárodní organizace na ochranu dětí Save the Children kontaminují splašky a z více než 90 vodních zdrojů v oblasti nelze čerpat pitnou vodu.
V roce 2011 podepsalo 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamasu v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření. Ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb, k jejímu naplnění ale nedošlo.