Konflikt vznikl kvůli návrhu italské vlády vydat takzvané koronové dluhopisy, které by měly zachránit nejhůř postižené ekonomiky. Jenže nejen podle německé kancléřky Angely Merkelové není další zadlužování eurozóny dobrým řešením.

„Bez koronových dluhopisů hrozí Evropské unii krach,“ tvrdí šéf italské vlády Giuseppe Conte. Částečně za pravdu mu dává francouzský premiér Emanuel Macron, podle něhožnedává smysl, pokud by jednotný evropský trh fungoval jen v dobrých časech.

Nemocnice na severu Itálie
Zlomená Itálie hledá „spasitele“, který by ji vyvedl z krize

„Jestli Evropa na něco zahyne, bude to na nečinnost,“ varoval Macron s tím, že evropské dluhopisy by ale měly sloužit výhradně k financování následků pandemie, nikoli k látání národních rozpočtů, které jako v případě Itálie už léta bojují s vysokým zadlužením.

Právě na dluhy Jihoevropanů poukazují odpůrci koronových dluhopisů. Nizozemsko vyzvalo Brusel, aby prověřil hospodaření států, které tvrdí, že nemají dost financí na boj s pandemií, přestože ekonomika eurozóny v minulých letech rostla. Nizozemský premiér Mark Rutte uvedl, že vydání společných dluhopisů by bylo překročením pomyslného Rubikonu. Portugalský premiér António Costa označil nizozemské argumenty ve stínu současných událostí za „odporné“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na zasedání EK v Bruselu 4. března 2020
Obávám se o soudržnost EU, řekla Leyenová. Komise připravuje společnou strategii

Do Nizozemska se opřel také někdejší italský premiér a předseda Evropské komise Romano Prodi, který byl u toho, když Česko a další země střední Evropy vstupovaly v roce 2004 do Evropské unie. „Holandani si musí uvědomit, že dojde-li k velké krizi, kdo bude kupovat jejich tulipány? Nebo snad začnou místo nich pěstovat chryzantémy?, uvedl osmdesátiletý Prodi s narážkou na nynější vysoký počet úmrtí.

Za Itálii a Španělskem v tomto sporu stojí Portugalsko, Řecko, Francie, Irsko, Belgie, Lucembursko a Slovinsko. Na stranu šetrnějších Němců a Nizozemců se postavily například Rakousko či Finsko.

Eurokomisařka Věra Jourová.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová: EU investuje miliardy do vakcíny

Ti preferují méně odvážné finanční nástroje k záchraně evropských ekonomik, jako je pomoc prostřednictvím záchranného fondu Evropského stabilizačního mechanismu.

Podle Itala Conteho však Evropa musí zvolit opatření, která odpovídají válečnému stavu. Německé kancléřce Angele Merkelové bez obalu vzkázal, že její navrhovaná řešení „zamrzla v době před deseti lety“. Ke společné debatě a návrhům na záchranu evropských ekonomik by se měli lídři vrátit příští týden.

Koronavirus v Itálii - Ilustrační foto
Sicílii sevřel kvůli pendlerům strach. Nepouští domů ani vlastní

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník