Hosté čtvrtečního Večera pro UNICEF přispěli na očkovací látky zakoupením panenek, které zdarma ušili Češi ve Spojených státech a jejich američtí přátelé nebo je za oceán poslali lidé z českých a moravských měst.

Newyorčané převážně z uměleckých kruhů, čeští krajané a newyorští diplomaté si odnášeli originální panenky za 30 dolarů (asi 630 korun), tedy za částku, za niž Dětský fond OSN UNICEF pořídí očkování jednoho dítěte proti šesti smrtelným chorobám - záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze, spalničkám a dětské obrně. "Každá panenka představuje zachráněný dětský život," zdůraznila v rozhovoru s novináři ředitelka národní budovy Gita Fuchsová.

Celkem se v národní budově představila kolekce zhruba dvou set panenek, z nichž většina hned našla své "adoptivní rodiče". Ostatní nabídnou pořadatelé příští týden při představení pražského Národního divadla v New Yorku.

Svými osmi panenkami přispěla i Liběna Rochová, která je oblékla do zmenšených kopií vlastních modelů. Její panenky byly ovšem zařazeny do dražby za podstatně vyšší ceny. Uznávaná designérka podpořila UNICEF už svojí loni otevřenou expozicí v pražském Museu Kampa, z níž v národní budově v New Yorku představila několik exponátů.

Projekt panenek pro UNICEF je znám v řadě zemí Evropy, ale do USA, kde sídlí jeho ústředí, dosud nepronikl. "Česká národní budova v New Yorku je zatím jediným místem ve Spojených státech, kde lze panenky koupit," upozornila Fuchsová.

Ročně umírají podle údajů UNICEF tři miliony dětí na onemocnění, jimž se dá předejít očkováním. Zhruba 30 milionů dětí na planetě vyrůstá zcela bez této preventivní ochrany. Jen za loňský rok pomohly panenky získat na imunizační program UNICEF dva miliony dolarů (asi 42 miliony korun).

Program šití panenek ve prospěch očkování dětí, který začal před 15 lety v Itálii, se rozšířil do mnoha zemí. Například ve Francii se ho podle Fuchsové účastní zástupci věhlasných oděvních firem, designérských značek a módních salonů a panenky jsou pak draženy za veliké peníze. V České republice, kde místní organizace UNICEF organizuje projekt pod názvem Adoptuj panenku, zachráníš dítě, se jeho propagace chopila Liběna Rochová.

Řada panenek se zrodila při setkáních dobrovolníků v národní budově, kterou v roce 2001 převzala od krajanů česká vláda a nyní ji s rozpočtem 730 milionů korun rekonstruuje. K šicímu stroji usedli například český velvyslanec při OSN Martin Palouš, předseda krajanského spolku BBLA Joseph Balaz či český katolický farář Antonín Kocurek. Panenky ale šili i čeští diplomaté ve Washingtonu a New Yorku nebo rodiče a děti z české školy v newyorské čtvrti Astoria. Fuchsová získala pro projekt i umělce z pražského Národního divadla a brněnského divadla Husa na provázku či představitele karlovarského filmového festivalu.

Panenky je možné zakoupit za 600 korun také na internetové stránce českého výboru pro UNICEF www.unicef.cz.

Každá panenka má "rodný list" se svým jménem a s údaji o svých autorech. Při koupi panenky pak její nový majitel získá i pohlednici UNICEF, kterou může zaslat jejímu tvůrci se sdělením, že panenka našla svoji novou rodinu.