Podle některých zdrojů měl dnes řecký premiér Jorgos Papandreu podat demisi. Zatím tak ale neučinil, navzdory výzvám opozice i části spolustraníků. Tlak na Papandrea zvýšili ve středu také představitelé Francie a Německa, kteří Aténám sdělili, že dokud se Řecko nerozhodne, zda chce zůstat v eurozóně, nemůže počítat s dalšími penězi ze záchranného balíku.

Papandreu se ocitl pod tvrdou palbou části členů své strany PASOK, několika ministrů, včetně vlivného ministra financí, i pravicové opozice, poté co počátkem týdne ohlásil referendum, jež by mělo rozhodnout o setrvání Řecka v eurozóně a o přijetí záchranného balíku od EU. Papandreu, jehož vláda pravděpodobně již ztratila většinovou podporu v parlamentu, dopoledne v reakci na ostré protesty svolal mimořádnou schůzi kabinetu. Odstoupit však zatím nehodlá a nerezignuje prý ani vláda.

Poslanci pravicové opozice a asi třicet členů vládní strany podepsali petici proti referendu, které by se mohlo uskutečnit 4. prosince, a požadují vytvoření koaliční vlády národní jednoty a vypsání předčasných voleb. O přechodné vládě, v jejímž čele by podle návrhu mohl stanout bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos, je prý kabinet ochoten jednat. Pokud se vláda, kterou v pátek čeká hlasování o důvěře, dohodne s hlavní opoziční stranou na dalším postupu, avizované referendum o přijetí finanční pomoci se podle agentury Reuters nebude konat.

Tlak na Papandrea stoupá i ze zahraničí. Německo a Francie, jejichž čelní představitelé se s řeckým premiérem sešli ve středu v Cannes, daly na srozuměnou, že záchrana eura je pro ně důležitější než záchrana Řecka. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond zase informovaly, že dokud neproběhne plánované referendum, Řecko nedostane potřebných osm miliard eur z balíku pomoci, které mělo obdržet tento měsíc.

Zcela jasné zatím není ani to, jaká otázka má být Řekům v případném referendu položena. Podle agentury AFP Papandreu, který rozhodnutí o všelidovém hlasování ještě ve středu hájil, prohlásil, že se bude týkat setrvání Řecka v eurozóně.

Evropské akcie dnes dopoledne smazaly všechny ranní ztráty a vrátily se k růstu povzbuzeny zprávami o tom, že by se referendum nakonec nemuselo uskutečnit. Panevropský index FTSEurofirst 300 se krátce před 11:00 SEČ pohyboval v blízkosti 973 bodů. Na devizových trzích se k růstu vrátilo také euro.

Středeční kompletní výměna nejvyšších špiček řecké armády nemusí podle Reuters znepokojovat okolní svět obavami, že armáda provede puč a nastolí juntu, jako to učinila před čtyřmi desítkami let. Už dávno není takovou politickou silou, a proto jsou prý podobné spekulace nepodložené.

Otázkou Řecka i budoucností Evropské unie se nadále zabývá většina evropských novin. V komentářích přitom převládá skepse ohledně toho, zda se Řecko udrží v eurozóně a zda Evropská unie přežije ve své současné podobě.