Letadlo s papežem přistálo na mezinárodním letišti v Riu ve 20:43 SELČ. Františka přijela přivítat brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která si s ním potřásla rukou hned poté, co vystoupil z letadla. Poté mu dvě dívky předaly kytice bílých a žlutých květů a papež je políbil na tváře. Po prezidentce Františka na červeném koberci uvítali také představitelé brazilské církve, jejichž slova přerušoval hlasitý pokřik několika desítek mladých věřících, kteří se dostali do prostoru letiště.

Papež podle agentury AFP mladým katolíkům v Brazílii vzkázal, aby obnovili misionářský duch církve a „vychovávali následovníky".

Pro papeže, který v březnu vystřídal v čele církve Benedikta XVI., má jeho první cesta mimo Vatikán a Itálii symbolický význam. Argentinský rodák se poprvé od svého zvolení vrací na domovský kontinent, mimo jiné právě kvůli očekávanému vřelému přijetí.

Toho se od desetitisíců nadšených příznivců dočkal hned při cestě z letiště do centra Ria, kam vyrazil asi deset minut po příletu v běžném fiatu. Davy věřících v ulicích centra druhého největšího brazilského města několikrát obklopily vůz tak těsně, že cestu museli uvolňovat policisté. Papež lidi zdravil a s mnoha si potřásl rukou. Jedna z přihlížejících žen mu do vozu podala dítě, které políbil.

Papež oznámil svůj úmysl projet se otevřeným vozem v centru města na poslední chvíli, což nepotěšilo představitele brazilských bezpečnostních složek, kteří doporučovali Vatikánu použití automobilu s neprůstřelným sklem. „Opancéřování by snížilo naše obavy. Je to osobní rozhodnutí, které budeme respektovat, ale není ani trochu příjemné pro bezpečnostní složky," řekl agentuře AP generál José Abreu, který dohlíží na bezpečnost papežovy návštěvy.

Nespokojenost s vysokými výdaji

Proti výdajům spojeným s návštěvou papeže demonstrovaly stovky Brazilců. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla a nejméně jednoho účastníka protestu zatkla, informovala agentura AFP. Organizaci papežovy návštěvy střety nijak neohrozily.

Násilí vypuklo během protestu po slavnostním uvítacím setkání Františka s prezidentkou Dilmou Rousseffovou a členy vlády v jednom z vládních paláců v Riu de Janeiro. Demonstranti dávali hlasitě najevo svůj nesouhlas s tím, že se daňoví poplatníci podílejí na organizaci týdenní papežovy návštěvy částkou 52 milionů dolarů (asi miliarda korun). Pouze organizace pondělního ceremoniálu přišla podle brazilského tisku na 380.000 dolarů (přes sedm milionů korun).

Podle policie začali demonstranti házet zápalné lahve, načež přišel policejní zákrok, během něhož bylo několik demonstrantů zraněno a nejméně jeden skončil v cele. „Represe nefunguje, tahle vláda padne," křičeli podle AFP demonstranti, než se dali na útěk před policií.

Vysoké veřejné výdaje na velké akce jako návštěva papeže či chystaný světový šampionát ve fotbale byly jednou z příčin série statisícových demonstrací, při kterých minulý měsíc zemřelo nejméně pět lidí. Vláda v jejich důsledku přislíbila řadu sociálních změn.

Papež František bude v Brazílii do neděle v rámci Světových dnů mládeže. Navštívit hodlá také obyvatele chudinských čtvrtí, pro které je demonstranty kritizovaná sociální nerovnost zásadním problémem.

Bezpečnost hlavy katolické církve zajišťuje během návštěvy na 10.000 policistů a přes 14.000 vojáků.