„Mun sdělil Kimovu touhu po papežské návštěvě Severní Koreje spolu s formálním pozváním přímo z Pchjongjangu,“ uvedl úřad jihokorejského prezidenta.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Kim pozval na návštěvu papeže Františka. Chce podpořit mírová jednání

Podle prohlášení František řekl, že „pokud pozvání přijde, určitě na to budu reagovat a možná i pojedu.“ Jednalo by se přitom o první návštěvu papeže Severní Koreje od jejího vzniku v roce 1948.

Kimovo pozvání následuje po žádosti dvou čínských biskupů, kteří požádali Františka, aby navštívil Čínu. Minulý měsíc Vatikán a Peking uzavřeli historickou dohodu o jmenování biskupů v komunistickém státě.

Papež František
Spor s Vatikánem. Cizinci nemohou kontrolovat náboženství, tvrdí Čína

„Pozvali jsme papeže Františka, aby přijel do Činy,“ řekl Joseph Kuo ťin-cchaj Kuo, jeden ze dvou biskupů, kteří se zúčastnili vatikánské synody. „Čekáme na něj,“ dodal.

Papež již na příští rok ohlásil svou návštěvu Japonska. Bylo by velice symbolické, pokud by tuto cestu rozšířil o zastávky v Číně a v Severní Koreji.

Papež František
Lékař jako nájemný zabiják. Papež František přirovnal potrat k objednání vraždy

Kim Čong-un se během letošního roku usilovně snaží změnit svůj obraz excentrického a nebezpečného vůdce totalitního státu na hráče globální diplomacie. Setkal se a korespondoval si s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který minulý měsíc prohlásil, že se oba státníci do sebe "zamilovali".

Během zářijového summitu mezi Jižní a Severní Koreou, Kim řekl jihokorejskému arcibiskupovi Hyginusovi Kim Hi-čungovi, že chce, aby to papež věděl.

Za Krista hrozí koncentrák nebo smrt

Severní Korea je již 16 let na čele žebříčku 50 zemí pronásledující křesťany, který vydává organizace Open Doors.

Papež František
Církev bojuje se skandály. Papež František: Kněz zneužívající děti je zrůdnost

„Vzhledem k neustálé indoktrinaci jsou sousedé a rodinní příslušníci, včetně dětí, velice bdělí a hlásí úřadům veškerá podezření. Pokud jsou křesťané objeveni, jsou deportováni do pracovních táborů jako političtí zločinci nebo jsou zabiti na místě. Jejich osud sdílejí i rodiny,“ uvádí organizace Open Doors.

„Setkávání za účelem sloužení mší je téměř nemožné, takže se děje v maximálním utajení. Kostely, které jsou ukazovány návštěvníkům Pchjongjangu slouží pouze k propagandistickým účelům,“ dodává.

Výroční zpráva za rok 2018 Americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu píše: „Přístup severokorejské vlády k náboženství a víře patří mezi nejvíce nepřátelské a represivní na světě. Svoboda náboženství nebo víry v Severní Koreji neexistuje.“

Papež František na Sicílii.
Papež vystoupil v Palermu. Bratři a sestry mafie, čiňte pokání, vyzval