O Velikonocích si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho následné zmrtvýchvstání. Při této příležitost vedl Papež František na Svatopetrském náměstí velikonoční mši, kde přednesl poselství a udělil požehnání Městu a světu (Urbi et orbi).

Obvykle vyjadřuje znepokojení nad konflikty a vyzývá svět k jejich ukončení. Loni například František prosil Boha, aby přinesl mír na celý Blízký východ, zvlášť pak zmínil civilisty v Sýrii. O té mluvil i letos. Ve svém požehnání papež žádal mír po celém světě, obzvláště pro „dlouho trpící národ v Sýrii, jejíž lidé jsou ničeni očividně nekonečnou válkou“.

Ježíšova smrt a vzkříšení podle něj nabízí naději i světu, které je „poznamenané tolika činy nespravedlnosti a násilí, protože ukazují, že moderní tragédie jako válka nebo násilí nebudou mít poslední slovo.

„Přináší plody naděje a důstojnosti do míst, kde stále vládne hladomor, nezaměstnanost, kde jsou uprchlíci často odmítáni dnešní kulturou,“ uvedl. Kromě migrantů a uprchlíků připomněl také osudy obětí pašování drog i obchodování s lidmi a dalších forem moderního otroctví.

Vyzval také k "rychlému ukončení" masakru v Sýrii a požadoval, aby byla pomoc poskytnuta všem kteří ji potřebují, informoval server Bloomberg.

„Nechť tyto Velikonoce osvítí světlo vzkříšeného Krista svědomí všech politických a vojenských lídrů, aby nastal rychlý konec probíhajícího masakru a humanitární právo bylo respektováno,“ pronesl papež s tím, že by se měl zlepšit přístup potřebných k humanitární pomoci a těm, kdo byli vyhnáni ze svých domovů, by se mělo umožnit vrátit se domů.

Papež také vyzval k usmíření v Izraeli. Upozornil i na probíhající rozhovory v Asii, které by podle něj mohly konečně přinést mír na Korejský poloostrov. Zde apeloval na ty, kteří „mají na sobě onu zodpovědnost, aby jednali s moudrostí a mysleli na dobro korejského lidu.“

Vyzval také k míru v jižním Súdánu a Demokratické republice Kongo a upozornil, aby svět nezapomněl na oběti konfliktu, zejména na děti. 

Zmrtvýchvstání Ježíše Krista označil František za zdroj naděje pro lidstvo. „Naše víra se rodí ráno na Velikonoce: Ježíš žije! Tato zkušenost je jádrem křesťanského poselství," napsal ráno na svém twitteru.

Na Svatopetrském náměstí již od rána probíhaly velké bezpečnostní kontroly. Během mše byla také hlavní třída vedoucí do Vatikánu, stejně jako menší sousední ulice, uzavřena.

Požehnání Městu a světu papež udílí na Boží hod velikonoční, vánoční a po svém uvedení do úřadu. Nynější hlava římskokatolické církve v roce 2013 změnila praxi svých předchůdců, když vynechala pozdravy věřícím v několika desítkách jazyků. Předtím zněla mezi i šedesátkou jazyků na Svatopetrském náměstí také čeština.

Stovky křesťanů se také shromáždily v Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Podle věřících byl totiž postaven v místě, kde byl Ježíš ukřižován, pohřben a následně vzkříšen.