Otec František to oznámil po skončení mezinárodní konference o korupci a organizovaném zločinu, které se zúčastnili i zástupci OSN. Jednalo se o vůbec první takovou akci ve Vatikánu.

Exkomunikace, neboli vyobcování, je jeden z nejtvrdších trestů v katolické církvi. V minulosti byli takto potrestáni například Martin Luther, nebo Napoleon.

„Naší snahou je vytvořit právní platformu, která bude proti korupci bojovat v rámci dobra," prohlásil arcibiskup Silvano Tomasi, papežský nuncius při OSN. Podle papeže tito zločinci patří do pekla.

V roce 2014 otec František navštívil srdce italské mafie ´Ndrangheta, kterou obvinil z „uctívání zla a pohrdání dobrem." Ti, kdo ji následují, pak mají být potrestáni podle církevního práva. Podobně odsoudil korupci v politice a byznysu i přímo ve Vatikánu.

Proti zločinu vystupoval již v dobách, kdy byl arcibiskupem Buenos Aires – vydal dokonce booklet nazvaný „Vyšetřování korupce."
Katolická církev se proti italské mafii snažila bojovat v minulosti už mnohokrát, někteří její činitelé za to zaplatili dokonce životem.

Itálie je podle organizace Transparency International na 60. místě ze 176 zemí žebříčku v hodnocení korupce, hůře už je na tom v Evropě jenom Řecko.