Papež dnes odmítl logiku používání jaderných zbraní jako odstrašujícího prostředku, který pomáhá zajistit mír. Podle něj disponování jadernými zbraněmi navozuje pouze "falešný pocit bezpečí".

Papež František
Papež František navštívil Japonsko. Chce podpořit jaderné odzbrojení světa

"Vlastnictví atomových a jiných zbraní hromadného ničení není odpovědí (na touhu po míru)," prohlásil papež v projevu, který přednesl v Nagasaki na místě, kam 9. srpna 1945 dopadla jaderná bomba. "Mezinárodní mír a stabilitu nelze nastolit s pomocí strachu ze vzájemného zničení a s pomocí hrozby naprosté zkázy," konstatoval dále papež. Tento strach podle něj poškozuje vzájemné vztahy a brání dialogu.

Papež rovněž podotkl, že obrovské množství peněz "vyplýtvané na závody ve zbrojení je do nebe volající urážkou ve světě, kde miliony dětí a rodin žijí v nelidských podmínkách".

Památka obětí

Papež František pronesl svůj projev v Nagasaki před stovkami lidí oblečených v bílých pláštěnkách, kterými se chránili před silným lijákem. Vedle sebe měl papež umístěnou symbolickou fotografii z roku 1945 z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra. Snímek ukázal novinářům již v loňském roce na návštěvě v Chile, kde vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Dnes se papež setkal se synem amerického vojenského fotografa, který je autorem snímku. Poté položil na místě věnec bílých květin a tiše se v dešti pomodlil.

Papež František při generální audienci - Papež František během generální audience na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. Vlevo vpředu socha sv. Anežky, dar českých věřících papeži(snímek z 13. listopadu 2019). <body xmlns="http://newsml.ctk.cz/ns/
Čeští věřící se zúčastnili audience u papeže. Předali mu sochu svaté Anežky

Druhým věncem papež uctil křesťanské misionáře a mučedníky i takzvané skryté křesťany, kteří v Japonsku šířili a tajně uchovávali katolickou víru během staletí pronásledování až do zrušení zákazu vyznávání křesťanství v roce 1873.

V Nagasaki František sloužil mši, na niž přišlo asi 35 tisíc věřících. Na oltáři stála poničená dřevěná socha Panny Marie, kterou se podařilo zachránit z tamní katedrály zničené při výbuchu jaderné bomby v srpnu 1945.

Poutník míru

Použití jaderných zbraní je "v současnosti daleko více než kdy jindy zločinem", prohlásil papež později v Hirošimě v Parku míru. Řekl, že cítil povinnost do tohoto města přijet jako "poutník míru". Na Hirošimu Američané atomovou bombu svrhli o tři dny dříve než na Nagasaki. Japonsko po útocích kapitulovalo, skončila tím druhá světová válka.

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales při rozhovoru s agenturou AP v mexickém azylu 14. listopadu 2019.
Morales chce požádat o pomoc s urovnáním konfliktu OSN i papeže

Ve 127milionovém Japonsku se ke katolicismu hlásí pouze 536 tisíc věřících; hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus. Centrem katolické víry je právě Nagasaki. Papež dnes znovu připomněl, že v mládí se do Japonska chtěl sám vydat jako misionář, zabránily mu v tom ale zdravotní problémy.