Skandál, ve kterém bylo ze zneužívání dětí obviněno osmdesát duchovních, vypukl v roce 2010. Papež se proto mimo jiné snaží posílit důvěryhodnost katolické církve tím, že se obětem tohoto zneužívání omluvil.

Katolické církvi věří v zemi jen 36 procent lidí, což je nejméně v Latinské Americe. Ani samotný papež si oblibu u řady Chilanů nezískal.

Kritikům vadí hlavně dva roky staré jmenování Juana Barrosa biskupem. Ten byl – coby vedoucí malé diecéze Osorno – podle mnohých až příliš shovívavý ke svému bývalému mentorovi, otci Fernandu Karadimovi, kterého Vatikán před sedmi lety obvinil ze zneužívání mladistvých.

Minulý týden se několik tamních katolických kostelů stalo terčem útoků radikálů, kteří rozbíjeli okna a snažili se zakládat požáry. Podle některých lidí by mohly být náklady na papežovu návštěvu využity lépe, například pro chudé Chilany.

„Děkuji vám za vaši práci, bude to náročné. Tři dny v jedné zemi a tři dny v další. Pro mě to nebude tak těžké - v Chile jsem jeden rok studoval a mám tam mnoho přátel,“ řekl papež novinářům už na palubě letadla.

Za dobu svého pětiletého pontifikátu je hlava katolické církve v Chile ale poprvé. Františka přivítala na letišti prezidentka Michelle Bacheletová. Papež se s ní v úterý setkal oficiálně v prezidentském paláci.

Ateistka Bacheletová je známá reformátorka, kromě jiného pomohla uzákonit registrované partnerství homosexuálů a povolení potratů ve výjimečných případech.

| Video: Youtube

Papež při setkání s prezidentkou a diplomaty upozornil na nutnost naslouchat původním obyvatelům Chile, na které se často zapomíná. Také vyzval k ochraně jejich práv a kultury, „aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa“. Domorodí Araukánci (Mapuči) bojují s vládou o území, které si nárokují po svých dávných předcích.

Nejsledovanějším bodem úterního papežova programu bude mše v O'Higginsově parku v Santiagu de Chile. Očekává se tam asi půl milionu věřících.

V dalších dnech papežova pobytu se František chystá do města Temuco, kde se setká s místními Araukánci. Ve čtvrtek pak zakončí návštěvu Chile ve městě Iquique, kde by se měl setkat se dvěma oběťmi Pinochetovy diktatury (1973-2000).

Během papežovy návštěvy se koná i řada demonstrací. „Čas na to, aby papež řekl "promiňte" a "odpusťte" je už pryč,“ nechal se slyšet aktivista Juan Carlos Cruz. „Říct "promiňte" zneužitým nestačí. Chceme, aby papež začal také konat. To například znamená to, že by měl odvolat kněží usvědčené ze sexuálního obtěžování,“ dodal Cruz.

Papežovy další kroky budou po návštěvě Chile směřovat do Peru.