"Jsem rád, že mohu oznámit, že dne 29. června zasedne papežská konzistoř, která jmenuje 14 nových kardinálů," uvedl papež František při nedělním projevu k věřícím na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (Papežská konzistoř je poradní sbor papeže, při jehož zasedání bývají zpravidla jmenováni noví kardinálové.) 

Mezi novými kardinály bude podle agentury AFP irácký kněz Louis Sako, který s papežem Františkem často probíral situaci ve válkou rozbořeném Iráku a diskutoval s ním o vyhlídkách křesťanské komunity v této zemi. Pákistánským kandidátem je Joseph Coutts z Karáčí, madagaskarským Desir Tsarahazan z Toamasiny a japonským Thomas Aquinas Manyem z Ósaky.

Podle agentury AP bude dále jmenován kardinálem arcibiskup Konrad Krajewski, označovaný za "papežova almužníka", který ztělesňuje důraz, který František klade na sociální rozměr působení církve (Krajewski se stal totiž známým díky své péči o chudé a o bezdomovce). Kardinály se stanou i španělský biskup Luis Ladaria Ferrer, který stojí v čele Kongregace pro nauku víry, a místopředseda vatikánské vlády Giovanni Angelo Becciu.

Kardinálové tvoří elitu katolických duchovních, jsou považováni za nejbližší poradce papeže. Jsou-li mladší 80 let, mohou se stát členy takzvané konkláve, sboru pro papežskou volbu. Mezi novými 14 kardinály se to týká jedenácti z nich.

Jedenaosmdesátiletý František je prvním papežem pocházejícím z Latinské Ameriky. Od svého jmenování v roce 2013 dosud obdařil kardinálským titulem 60 duchovních.