„Chápu to jako štědrost Božích lidí. Snažím se myslet na své hříchy a chyby, abych nezpychl. Vím, že to potrvá jen krátce. Za dva nebo tři roky už budu v Božím domě," odpověděl František.

Připustil také možnost odchodu do penze, pokud by cítil, že už nezvládá své papežské povinnosti. „Benedikt XVI. otevřel dveře," řekl s odkazem na překvapivou rezignaci svého předchůdce. Dodal, že před 60 lety bylo nemyslitelné, aby se katoličtí biskupové vzdali úřadu, zatímco teď je to běžné.
Možnost vzdát se papežského úřadu podle něj vždy existovala. „I když se to některým teologům nelíbí," upřesnil František.

Sedmasedmdesátiletý papež, který má kvůli infekci prodělané v dětství pouze jednu plíci, působí stále velmi vitálním dojmem.
V červnu však odvolal návštěvu římské nemocnice Gemelli kvůli „náhlému onemocnění". „Nejsme pány svých životů, nemůžeme si věci přizpůsobit podle svého. Musíme se smířit s křehkostí," vzkázal tehdy. Jiné návštěvy už předtím odvolal 
v únoru a v květnu. „Byly to velmi náročné dny. Musím být teď trochu zodpovědnější," komentoval to František.

Hlava katolické církve také nyní připustila, že má potíže 
s nervy. „Musím se o své nervy dobře starat a každý den jim dopřávat maté," vtipkoval František o léčbě jihoamerickým povzbuzujícím nápojem.

„Jedna z mých neuróz souvisí s tím, že jsem až příliš domácký typ," zmínil František a dodal, že poslední dovolenou mimo rodnou Argentinu absolvoval v roce 1975 spolu 
s dalšími jezuity.

Benedikt XVI. funguje jako rádce

Podle britského listu The Daily Mail někteří pozorovatelé soudí, že František v poslední době mírně přibral a má větší obtíže s dýcháním, což by mohlo značit srdeční potíže.

František, který absolvoval svou první papežskou cestu do Asie, na dnešek zrušil veškerý program, aby se zotavil. Přijal také už zprávu o smrti svých třech příbuzných, dvou malých prasynovců a jejich matky, kteří v Argentině zahynuli při automobilové nehodě. „Papež je hluboce zarmoucen," citovala stanice ABC vatikánského mluvčího Federica Lombardiho.

Františkův předchůdce Benedikt XVI. se loni stal prvním papežem po šesti staletích, který se vzdal úřadu. Nyní žije v ústraní ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae a užívá titul „emeritní papež". Nynější hlava katolické církve se s ním však stále radí. „Papež František obvykle absolvuje návštěvu u Benedikta XVI. před každou zahraniční cestou," vysvětlil rakouské agentuře Kathpress arcibiskup Georg Gänswein, který slouží jako prostředník mezi oběma papeži.